letectví a letadla

Ilustrační foto

Boeing po incidentu během letu Alaska Airlines přiznal chybu

Svět

Šéf výrobce letadel Boeing v úterý převzal zodpovědnost za dramatický incident během letu společnosti Alaska Airlines, kdy stroji 737 MAX 9 odpadlo okno a část trupu. Boeing slibuje naprostou transparentnost v komunikaci s vyšetřovateli a zákazníky, uvedla France24.

Letadla, ilustrační fotografie.

Mayday nad USA. Z Boeingu odpadaly kusy, přesto bezpečně přistál

Svět

V drama se změnil páteční let stroje Boeing 737-9 společnosti Alaska Airlines, kterému krátce po startu odpadlo okno a část trupu. Pilotům se s letounem přesto podařilo po přibližně 20 minutách bezpečně vrátit na letištěm, aniž by se komukoliv ze 180 lidí na palubě něco stalo.

Letadla, ilustrační fotografie.

Aerolinky žalují nizozemskou vládu za rozhodnutí omezit provoz v Amsterodamu

Svět

Skupina leteckých společností z Evropy a ze Spojených států žaluje nizozemskou vládu za její rozhodnutí omezit kvůli škodlivým emisím provoz na mezinárodním letišti Schiphol v Amsterodamu, jednom z největších v Evropě. Ve společném sdělení dnes uvedly, že hladinu emisí i hluku jsou schopny snížit, aniž by musely omezovat spoje.

Letadla, ilustrační foto

Domov

Lipavský chce v Indii jednat o zavedení letecké linky z Dillí

Ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti) bude na misi v Indii, na kterou dnes s podnikateli vyrazil, usilovat o zavedení letecké linky z Dillí. Novinářům to řekl na palubě letadla. Uvedl, že v Bombaji otevře konzulární úřad a chce docílit zkrácení vydávání vízových dokladů. Před pandemií covidu-19 do Česka mířilo 100.000 Indů ročně, nyní je to podle šéfa diplomacie zhruba polovina.

Letadla, ilustrační foto

Světu chybí tisíce letadel. Řada z nich se po covidu z pouští nevrátila

Svět

S oživením leteckého cestování po pandemických restrikcích, které naposledy zrušila i Čína, vychází najevo, že světu se zásadně nedostává letadel. Dopravci od United Airlines po Air India zadávají objednávky, nebo to mají v úmyslu, na stovky strojů a výrobci letadel, americký Boeing a evropský Airbus, zveřejňují velké uzavřené obchody.

Letadla, ilustrační fotografie.

Belgie uvalí daň na soukromá letadla a krátké lety

Svět

Belgie uvalí nové daně na starší a hlučnější letadla, soukromé letouny a krátké lety. Cílem je snížit hluk a znečištění ovzduší. S odkazem na prohlášení belgické vlády o tom dnes informuje agentura Reuters.

Ilustrační fotografie.

FSB tvrdí, že dopadla u Moskvy Ukrajince s protiletadlovými střelami

Svět

Ruská tajná služba FSB tvrdí, že v okolí Moskvy zadržela Ukrajince se dvěma přenosnými protileteckými řízenými střelami Igla, který chystal ve spolupráci s ukrajinskými tajnými službami "diverzní akci" u ruské metropole. FSB se zdržela dalších podrobností, ale v okolí Moskvy se nalézá několik velkých letišť a podle ruských médií také prezident Vladimir Putin občas používá vrtulník k přepravě ze své rezidence v okolí Moskvy do Kremlu.

Letadla, ilustrační fotografie.

Moskva mlčí o možném uzavření hranic, letiště ale zpřísnila kontroly

Svět

Rusko zatím nepřijalo žádné rozhodnutí o uzavření hranic v souvislosti s odchodem ruských občanů do zahraničí po ohlášení částečné mobilizace v zemi, oznámil dnes mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov. Několik ruských médií ale upozornilo, že pohraničníci na ruských letištích dostali seznamy lidí, na něž se vztahuje mobilizace, a kontrolují podle nich muže v branném věku. Letiště v sibiřské Ťumeni pak potvrdilo, že takový seznam obdrželo, uvedla ruská redakce stanice BBC.

Aktuálně se děje

22. května 2024 19:08

V Tatrách zemřel český turista. Osudným se mu stal pád

Ve Vysokých Tatrách na Slovensku v úterý zahynul třiačtyřicetiletý český turista, informovala agentura TASR s odkazem na tamní Horskou záchrannou službu. Muž zemřel při pádu během výstupu na Gerlachovský štít. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy