Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Pravda o návratu z Ankary. Trump se skrýval tam, kde byste ho nečekali

Donald Trump
Donald Trump
Foto: The White House

V nečekané dobrodružství se změnila zpáteční cesta amerického prezidenta Donalda Trumpa z červencového summitu NATO v turecké Ankaře. Podle nejnovějších informací nepřestupoval jen mezi dvěma stroji, ale dokonce mezi třemi letadly. Důvodem byla relevantní bezpečnostní hrozba. 

Trump dříve přiznal výměnu letadla během návratu z Ankary na sociální síti Truth Social. "Právě jsme přistáli a setkali se s naším novým Air Force One, které bylo dříve vysláno na RAF Mildenhall, abychom jej na žádost základny mohli ukázat našim výborným vojákům," napsal americký prezident. 

Podle šéfa Bílého domu se letoun vojákům líbil. "Bylo to na naší cestě zpět do Států z Turecka, aniž bychom se jakkoliv odklonili z letové trasy," vysvětlil politik, jenž si na aliančním jednání podal ruku s českým premiérem Andrejem Babišem. 

Podle nejnovějších zjištění prestižního deníku New York Times se vše odehrálo ještě úplně jinak. Trump v tureckém hlavním městě sice nastoupil do staršího letounu Air Force One, ale na palubě ho pak lidé zodpovědní za bezpečnost umístili do kontejneru sloužícího k dodávkám jídla na palubě. Politik se v něm přemístil do vojenského letadla. 

Prezident následně ve stroji americké armády absolvoval let do Velké Británie, kde si tajně přestoupil do staršího prezidentského speciálu. Z toho demonstrativně vystoupil před novináři, přešel kus letiště a nastoupil do nového stroje Air Force One, který darem obdržel od Kataru.  

Manévry s Trumpem měly pochopitelně své opodstatnění. Americké bezpečnostní složky se obávaly reálné hrozby ze strany Íránu, s nímž jsou Američané v konfliktu od konce letošního února. Ačkoliv od červencového summitu NATO uběhl nějaký čas, zásadního posunu v mírových jednáních mezi Washingtonem a Teheránem stále nebylo dosaženo. 

Témata:  Donald Trump USA letectví a letadla Summit NATO

Aktuálně se děje

11. srpna 2026 10:48

Marek Eben má vlastnost, kterou chce každý. Dokonce ho za to ocenili

Někomu sice nesedí, ale většina lidí má Marka Ebena v oblibě. Disponuje ostatně jednou z vlastností, kterou by chtěl mít snad opravdu každý. Populární herec a moderátor se v této souvislosti už před mnoha lety stal držitelem jednoho ocenění. 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy