Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Turecko hodí Západ přes palubu? Erdogan chce prohlubovat vztahy s Východem

Recep Tayyip Erdoğan
Recep Tayyip Erdoğan
Foto: bbm.gov.tr

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve středu na fóru v Ankaře prohlásil, že Turecko bude nadále rozvíjet vztahy s Východem, a to i přesto, že v zahraniční politice zůstává orientováno na Západ. Zdůraznil, že svět už není "černobílý" a Ankara nemusí spolupracovat pouze s jednou stranou.  

Erdogan uvedl, že Turecko chce v budoucnu posílit vztahy zejména s uskupeními, jako jsou BRICS, Šanghajská organizace pro spolupráci (SCO) a Sdružení zemí jihovýchodní Asie (ASEAN).

Ve svém projevu také odmítl spekulace o "změně osy" turecké zahraniční politiky. "Svět se mění a objevují se nová mocenská centra v oblastech ekonomiky, výroby a technologií, na což musíme reagovat," řekl a dodal, že Turecko je otevřeno spolupráci se všemi mezinárodními aktéry.

"Naše orientace směřuje na Západ, ale to neznamená, že se odvrátíme od Východu nebo že nebudeme posilovat naše vztahy s Východem. Už nežijeme ve světě, kde je třeba vybírat mezi dvěma bloky," prohlásil Erdogan. "Naším cílem je rozvíjet vztahy se všemi zeměmi na základě vzájemné výhodnosti, respektu a vyváženého přístupu."

Turecko je členem NATO a usiluje o vstup do Evropské unie, i když jednání s Bruselem jsou již několik let pozastavena.

Členy BRICS a SCO jsou mimo jiné Rusko a Čína, což na Západě vzbuzuje obavy z možného odklonu Turecka od jeho tradiční západní orientace. Erdoganova vláda však tyto spekulace opakovaně odmítá, připomíná agentura Reuters.

Témata:  Turecko Recep Tayyip Erdogan

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 12:17

Poslanci si přidali. Platy si zvedli o sedm tisíc

Platy vrcholných politiků se v letošním roce zvýší o téměř sedm procent, zatímco v následujících letech budou růst maximálně o pět procent ročně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.