Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA možná bude platit odškodné kvůli vesmírnému odpadu

Ilustrační fotografie.
Ilustrační fotografie.
Foto: www.nasa.gov

Američané z Floridy chtějí od NASA odškodné ve výši 80 tisíc dolarů (téměř dva miliony korun). Důvod vás možná překvapí. Na dům rodiny Oterových totiž v březnu spadl kus kovu ze zásilky pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Odpad vážící 700 gramů poškodil střechu. Na případ upozornila BBC. 

K nepříjemné události došlo v pátek 8. března, kdy oválný kovový předmět prorazil střechu domu Oterových v Naples a propadl se až na podlahu, kde se zastavil. Ke zranění naštěstí nedošlo, ačkoliv poblíž bylo jedno z dětí. Rodina nyní žádá o odškodné za psychickou újmu a o uhrazení škody na majetku. 

NASA si pro předmět přijela a snažila se zjistit, o co přesně jde. Národní úřad pro letectví a vesmír nakonec dospěl k závěru, že jde o součást nákladu vyřazených baterií, které operátoři v březnu 2021 vypustili z Mezinárodní vesmírné stanice ISS. 

Úřadu aktuálně běží půlroční lhůta na odpověď, přičemž z případu se může stát precedent pro další podobné incidenty. Jak upozornila agentura AFP, v budoucnu bude zřejmě více případů, kdy vesmírný odpad dopadne na jiné místo na Zemi, než se čekalo. 

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) USA

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 8:23

Den matek je tady. Tipy na dárky na poslední chvíli, které potěší

Dnes slavíme Den matek – svátek, který připomíná vděčnost, lásku a úctu k ženám, které nám daly život. Pokud jste na něj letos zapomněli nebo jednoduše nestihli pořídit dárek včas, nezoufejte. I na poslední chvíli se dají pořídit pozornosti, které potěší a udělají radost.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.