NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír)

Ilustrační fotografie.

NASA možná bude platit odškodné kvůli vesmírnému odpadu

Svět

Američané z Floridy chtějí od NASA odškodné ve výši 80 tisíc dolarů (téměř dva miliony korun). Důvod vás možná překvapí. Na dům rodiny Oterových totiž v březnu spadl kus kovu ze zásilky pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Odpad vážící 700 gramů poškodil střechu. Na případ upozornila BBC. 

NASA

NASA opět odložila start vesmírné lodi Boeing Starliner

Svět

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

CST-100 Starliner kotví na ISS

NASA odložila start lodi Starliner. Nový termín není známý

Svět

Boeing na poslední chvíli odložil první let vesmírné lodi Starliner s astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici ISS, informovaly tiskové agentury. Odpočítávání se zastavilo dvě hodiny před plánovaným startem. Na palubě měli být dva Američané. 

Sonda Voyager

Svět

NASA obnovila kontakt se sondou Voyager

NASA v pátek oznámila, že došlo k obnovení ztraceného spojení se sondou Voyager, která prozkoumává vesmír. Zařízení pracuje bez problémů a je nadále na očekávané trajektorii.

NASA

NASA uspořádala poprvé v historii fórum o UFO

Svět

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO). Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

NASA zahajuje program Artemis

NASA představila posádku mise Artemis, k Měsíci poprvé poletí žena

Svět

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes oznámil jména čtyř astronautů, kteří koncem roku 2024 obletí Měsíc. Lunární mise se poprvé zúčastní žena, elektroinženýrka Christina Kochová, a černoch, pilot Victor Glover. Ke dvojici se připojí astronauti Reid Wiseman a Kanaďan Jeremy Hansen, informovala vesmírná agentura. Tři Američané a Kanaďan byli představeni při slavnostním ceremoniálu v Houstonu, kde sídlí řídící středisko mise Artemis.

NASA

Technika

Modul Orion se po cestě kolem Měsíce úspěšně vrátil na Zemi

Modul Orion dnes dopadem do Tichého oceánu završil svou cestu okolo Měsíce. Předtím při průletu zemskou atmosférou zvládl nejkritičtější část testovací mise Artemis I amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), při níž se dostal dál od Země než kterékoliv jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku.

Měsíc v úplňku

NASA očekává, že lidé budou na Měsíci žít ještě v tomto desetiletí

Technika

Lidé by mohli na Měsíci žít ještě v tomto desetiletí. Stanici BBC to řekl Howard Hu, šéf programu lunárního modulu Orion amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na přirozené družici Země bude podle něj potřeba vybudovat zázemí jako podporu pro plánované vědecké mise.

Mars

NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu nedaleko rovníku

Technika

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na dnešní tiskové konferenci.

NASA

Svět

NASA slaví úspěch v misi planetární obrany, sonda vychýlila z kurzu planetku

Americká vesmírná agentura NASA slaví úspěch v historické misi planetární obrany. Nárazem sondy DART vychýlila z kurzu Dimorphos, měsíc planetky Didymos, která se nachází zhruba 11 milionů kilometrů od Země. Dobu jeho oběhu kolem planetky po nárazu ze 27. září zkrátila o 32 minut. NASA o tom dnes informovala na tiskové konferenci.

Asteroid, který zasáhla sonda DART

Sonda NASA zasáhla asteroid, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem

Svět

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Tato planetka žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavovala. Zda a jak se podařilo změnit její trajektorii, zjistí NASA za několik dnů až měsíců. Informovala o tom NASA na twitteru. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka.

NASA’s Space Launch System (SLS) rocket with the Orion spacecraft aboard is seen illuminated by spotlights atop a mobile launcher at Launch Complex 39B, Friday, March 18, 2022, after being rolled out to the launch pad for the first time at NASA’s Kennedy Space Center in Florida. Ahead of NASA’s Artemis I flight test, the fully stacked and integrated SLS rocket and Orion spacecraft will undergo a wet dress rehearsal at Launch Complex 39B to verify systems and practice countdown procedures for the

Nová raketa NASA by mohla k Měsíci odstartovat už v úterý

Svět

Technikům americké vesmírné agentury NASA se podařilo dokončit tankování rakety Space Launch System (SLS). Ta by už v úterý mohla vynést k Měsíci modul Orion, a tím připravit půdu pro další misi člověka na Měsíc. O průběhu příprav informovala NASA na twitteru.

NASA zahajuje program Artemis

NASA oznámila na sobotu nový pokus o start rakety na Měsíc

Technika

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že se v sobotu nejspíše pokusí o nový start rakety Space Launch System (SLS) na Měsíc, uvedla dnes agentura AP. Pondělní zahájení bezpilotní mise Artemis selhalo kvůli technickým potížím. Původně NASA uváděla, že se odložený start bude moci uskutečnit v pátek nebo v pondělí.

NASA zahajuje program Artemis

Start rakety na Měsíc v rámci programu Artemis byl odložen

Technika

Raketa Space Launch System (SLS) s modulem Orion dnes na cestu k Měsíci kvůli technickým potížím neodstartuje, oznámila americká vesmírná agentura NASA. Další příležitost pro start letu bez posádky, při kterém má Orion za 42 dní obletět Měsíc a vrátit se zpět na Zemi, je v pátek 2. září.

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA odstartuje program Artemis, který vrátí člověka na Měsíc

Svět

Půl století po konci éry programu Apollo zahájí americká vesmírná agentura NASA dlouho očekávaný program Artemis, který má vrátit člověka na Měsíc. V pondělí ve 14:33 SELČ se otevře okno příležitosti pro start rakety Space Launch System (SLS) s modulem Orion, který bez posádky obletí Měsíc a v případě úspěchu se po 42 dnech vrátí zpět na Zemi.

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Rusko zůstane na Mezinárodní vesmírné stanici až do roku 2028, uvedla NASA

Svět

Moskva počítá s tím, že Rusko zůstane na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) přinejmenším do roku 2028, kdy by měla být vybudována jeho vlastní orbitální stanice. Agentuře Reuters to dnes sdělila představitelka americké vesmírné agentury NASA. Ruská vesmírná agentura Roskosmos přitom v pondělí oznámila, že země se z mezinárodního projektu ISS stáhne už po roce 2024.

Aktuálně se děje

14. července 2024 21:40

Biden nařídil rychlé a důkladné vyšetřování atentátu. Američany vyzval k jednotě

Americký prezident Joe Biden si přeje, aby vyšetřování sobotního atentátu na Donalda Trumpa pod taktovkou FBI bylo rychlé a důkladné. Řekl to v neděli podle agentury AP a stanice BBC. Apeloval také na prověření a zvýšení bezpečnostních opatření na některých nadcházejících akcích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy