NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír)

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.

Chování černých děr.

Češti vědci pomohli NASA. Odhalena nová tajemství černých děr

Svět

Tým českých astrofyziků z Akademie věd dosáhl významného vědeckého pokroku v oblasti studia černých děr. V rámci mezinárodní spolupráce zveřejnili dvě studie, které přinášejí nové informace o chování rentgenových dvojhvězdných systémů s černou dírou. Tyto černé díry, o hmotnosti odpovídající hvězdám, přitahují hmotu z blízké hvězdy, čímž vzniká akreční disk. Zároveň mohou na pólech vypouštět vysokoenergetické výtrysky. Tento výzkum, využívající družici IXPE, se zaměřil na rentgenový binární systém Swift J1727.8–1613 a přinesl nové, zásadní objevy.

NASA zveřejnila unikátní snímky z misí Apollo

NASA posunula termín, kdy se lidstvo vrátí na Měsíc

Technika

NASA oznámila další zpoždění v programu Artemis, který má poprvé za více než 50 let vrátit astronauty na Měsíc. Mise plánovaná na rok 2026 se nyní odkládá nejdříve na polovinu roku 2027. I průkopnická mise, během níž měli astronauti obletět Měsíc v září 2025, byla posunuta nejdříve na duben 2026.

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Technika

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.

ISS

Technika

Ruská část ISS čelí ve vesmíru vážným problémům. Roskosmos je řešit nebude

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

Ilustrační fotografie.

NASA možná bude platit odškodné kvůli vesmírnému odpadu

Svět

Američané z Floridy chtějí od NASA odškodné ve výši 80 tisíc dolarů (téměř dva miliony korun). Důvod vás možná překvapí. Na dům rodiny Oterových totiž v březnu spadl kus kovu ze zásilky pro Mezinárodní vesmírnou stanici. Odpad vážící 700 gramů poškodil střechu. Na případ upozornila BBC. 

NASA

Svět

NASA opět odložila start vesmírné lodi Boeing Starliner

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

CST-100 Starliner kotví na ISS

NASA odložila start lodi Starliner. Nový termín není známý

Svět

Boeing na poslední chvíli odložil první let vesmírné lodi Starliner s astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici ISS, informovaly tiskové agentury. Odpočítávání se zastavilo dvě hodiny před plánovaným startem. Na palubě měli být dva Američané. 

Sonda Voyager

NASA obnovila kontakt se sondou Voyager

Svět

NASA v pátek oznámila, že došlo k obnovení ztraceného spojení se sondou Voyager, která prozkoumává vesmír. Zařízení pracuje bez problémů a je nadále na očekávané trajektorii.

NASA

NASA uspořádala poprvé v historii fórum o UFO

Svět

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) ve středu uspořádal první veřejné setkání na téma neidentifikovaných létajících objektů (UFO). Uvedl to server BBC s tím, že na panelu zaznělo, že americké úřady prozkoumaly za desítky let zhruba 800 zpráv o neidentifikovaných létajících objektech a některé se dodnes nepovedlo vysvětlit.

NASA zahajuje program Artemis

Svět

NASA představila posádku mise Artemis, k Měsíci poprvé poletí žena

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes oznámil jména čtyř astronautů, kteří koncem roku 2024 obletí Měsíc. Lunární mise se poprvé zúčastní žena, elektroinženýrka Christina Kochová, a černoch, pilot Victor Glover. Ke dvojici se připojí astronauti Reid Wiseman a Kanaďan Jeremy Hansen, informovala vesmírná agentura. Tři Američané a Kanaďan byli představeni při slavnostním ceremoniálu v Houstonu, kde sídlí řídící středisko mise Artemis.

NASA

Modul Orion se po cestě kolem Měsíce úspěšně vrátil na Zemi

Technika

Modul Orion dnes dopadem do Tichého oceánu završil svou cestu okolo Měsíce. Předtím při průletu zemskou atmosférou zvládl nejkritičtější část testovací mise Artemis I amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA), při níž se dostal dál od Země než kterékoliv jiné kosmické plavidlo navržené pro posádku.

Měsíc v úplňku

NASA očekává, že lidé budou na Měsíci žít ještě v tomto desetiletí

Technika

Lidé by mohli na Měsíci žít ještě v tomto desetiletí. Stanici BBC to řekl Howard Hu, šéf programu lunárního modulu Orion amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír (NASA). Na přirozené družici Země bude podle něj potřeba vybudovat zázemí jako podporu pro plánované vědecké mise.

Mars

Technika

NASA odhalila kusy ledu v kráteru na Marsu nedaleko rovníku

Americká vesmírná agentura NASA oznámila, že její přístroje na Marsu a jeho oběžné dráze zaznamenaly tvorbu jednoho z největších kráterů v historii mise na rudé planetě. V kráteru i jeho okolí jsou velké kusy ledu, jejichž přítomnost může být rozhodující pro budoucí misi člověka na Mars, uvedli vědci na dnešní tiskové konferenci.

NASA

NASA slaví úspěch v misi planetární obrany, sonda vychýlila z kurzu planetku

Svět

Americká vesmírná agentura NASA slaví úspěch v historické misi planetární obrany. Nárazem sondy DART vychýlila z kurzu Dimorphos, měsíc planetky Didymos, která se nachází zhruba 11 milionů kilometrů od Země. Dobu jeho oběhu kolem planetky po nárazu ze 27. září zkrátila o 32 minut. NASA o tom dnes informovala na tiskové konferenci.

Asteroid, který zasáhla sonda DART

Svět

Sonda NASA zasáhla asteroid, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem

Sonda DART americké vesmírné agentury NASA zasáhla dnes podle plánu měsíc planetky Didymos, šlo o první test obrany Země před vesmírným tělesem. Tato planetka žádné nebezpečí pro Zemi nepředstavovala. Zda a jak se podařilo změnit její trajektorii, zjistí NASA za několik dnů až měsíců. Informovala o tom NASA na twitteru. S analýzou fotometrických dat získaných po nárazu sondy DART pomohou i vědci z Česka.

NASA’s Space Launch System (SLS) rocket with the Orion spacecraft aboard is seen illuminated by spotlights atop a mobile launcher at Launch Complex 39B, Friday, March 18, 2022, after being rolled out to the launch pad for the first time at NASA’s Kennedy Space Center in Florida. Ahead of NASA’s Artemis I flight test, the fully stacked and integrated SLS rocket and Orion spacecraft will undergo a wet dress rehearsal at Launch Complex 39B to verify systems and practice countdown procedures for the

Nová raketa NASA by mohla k Měsíci odstartovat už v úterý

Svět

Technikům americké vesmírné agentury NASA se podařilo dokončit tankování rakety Space Launch System (SLS). Ta by už v úterý mohla vynést k Měsíci modul Orion, a tím připravit půdu pro další misi člověka na Měsíc. O průběhu příprav informovala NASA na twitteru.

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy