Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.
Podle odborníků je znepokojivé, že únik vzduchu dosáhl rekordní úrovně, ačkoliv některé nedávné opravy vedly k jeho snížení.
Napětí mezi oběma agenturami je patrné i v hodnocení závažnosti problému. Ruská strana tvrdí, že situace je pod kontrolou, zatímco NASA považuje praskliny za potenciální hrozbu pro strukturální integritu celé stanice. Tato rozdílná stanoviska způsobují potíže při plánování dalších kroků a hledání dlouhodobého řešení. Aby se předešlo nejhoršímu, byla do analýzy přizvána nezávislá odborná komise zahrnující vědce z univerzit a průmyslové experty, informuje server People.
Dalším problémem je nejistota ohledně budoucnosti ISS. NASA a Roskosmos mají dohodu o provozu stanice do roku 2028, ale její prodloužení do roku 2030 či dále by vyžadovalo rozsáhlé investice na údržbu stárnoucí struktury. Tuto situaci komplikují i geopolitické vztahy mezi USA a Ruskem, zejména po invazi Ruska na Ukrajinu. NASA navíc čelí rozpočtovým omezením, které by mohly ztížit realizaci nových projektů, jako je přechod na soukromé vesmírné stanice.
Navzdory těmto výzvám posádky na ISS nadále úspěšně spolupracují. Ruský tým otevřeně komunikuje o problémech s únikem vzduchu, a posádky na obou stranách přijímají preventivní opatření, aby minimalizovaly rizika. Jak podotkl Michael Barratt, astronaut NASA, jde o nepohodlné, ale nezbytné kroky, které posádka akceptuje. Přestože ISS není mladá, zůstává klíčovou platformou pro výzkum a mezinárodní spolupráci, a snahy o prodloužení její životnosti stále pokračují.
Témata: ISS (Mezinárodní vesmírná stanice), NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír), Roskosmos
Související
1. ledna 2025 1:09
16. listopadu 2024 21:02
1. října 2024 9:26
7. května 2024 8:38
29. května 2023 18:38
12. března 2023 9:18