Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ruská část ISS čelí ve vesmíru vážným problémům. Roskosmos je řešit nebude

ISS
ISS
Foto: ESA **www.esa.int**

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

ISS, která od roku 2000 hostí posádky astronautů, musí zůstat hermeticky uzavřená a naplněná dýchatelnými plyny. Únik byl poprvé identifikován v tunelu propojujícím modul Zvezda s dokovacím portem pro lodě přivážející zásoby. Zatímco Roskosmos tvrdí, že pokračování provozu je bezpečné, NASA vyjadřuje obavy o strukturální integritu modulu a varuje před potenciálním katastrofálním selháním.

„Ruský tým nevěří, že by mohlo dojít k úplnému selhání modulu, ale nedokáže nás o tom přesvědčit. Na druhé straně my věříme, že situace není bezpečná, ale nemůžeme přesvědčit Rusy,“ řekl bývalý astronaut NASA Bob Cabana během středečního jednání.

Na palubě stanice byla zavedena opatření ke zmírnění rizik. Posádka udržuje problémový segment zavřený a otevírá jej pouze v nezbytných případech, například při vykládání nákladu. Přitom se uzavírá i přechod mezi ruskou a americkou částí stanice.

Únik se podařilo částečně zpomalit, ale stále dosahuje 2 až 2,5 libry vzduchu denně nad základní úroveň ISS. To odpovídá úsilí udržet tlak 14,7 psi, což napodobuje atmosférický tlak na hladině moře na Zemi.

NASA a Roskosmos se neshodnou na příčině problému. Rusové předpokládají, že za ním stojí vibrace způsobené mechanickými systémy, zatímco NASA se domnívá, že jde o kombinaci mechanického namáhání, vlivu prostředí a možných výrobních vad materiálů.

NASA zavedla další opatření pro bezpečnost astronautů. Kromě preventivního uzavírání problémových sekcí byla na palubě SpaceX Crew Dragon zavedena „palletová sedačka“. Tato sedačka, vyrobená z pěny, umožňuje nouzový návrat astronautů domů, pokud by přístup k ruské části stanice nebyl možný.

Například astronaut NASA Don Pettit, který přiletěl na ISS ruskou lodí Sojuz, má možnost se v případě nouze vrátit pomocí SpaceX Crew-9. Tato posádka zahrnuje tři americké astronauty a jednoho kosmonauta z Roskosmosu.

Stárnoucí ISS čelí otázkám ohledně své budoucnosti. Pokud by bylo nutné trvale uzavřít modul Zvezda, mohl by tento krok ovlivnit dodávky nákladu a vyžadovat více paliva pro udržení orbity stanice. NASA a Roskosmos zůstávají v těsném kontaktu, ale neshodnou se na tom, co představuje „neúnosnou“ míru úniku.

ISS je plánována na provoz až do roku 2030, přičemž NASA doufá, že do té doby bude připravena komerční alternativa. Soukromé společnosti, jako Blue Origin nebo partner SpaceX – Vast, již pracují na návrhu nových vesmírných stanic.

„Stanice stárne a očekáváme, že se budou objevovat další opotřebení,“ uvedl astronaut Michael Barratt. Tato realita zdůrazňuje potřebu dlouhodobého řešení, které zajistí bezpečnost posádky a kontinuitu výzkumu na oběžné dráze.

ISS stojí na prahu kritických rozhodnutí. Únik z modulu Zvezda je jen jedním z mnoha problémů, které musí mezinárodní spolupráce překonat, aby vesmírný výzkum pokračoval bez přerušení. 

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.