Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Je místo na světě, které Nový rok 2025 mohlo přivítat až 16krát. Jak je to možné?

Mezinárodní vesmírná stanice
Mezinárodní vesmírná stanice
Foto: NASA

Astronauti na Mezinárodní vesmírné stanici (ISS) mohli během silvestrovské noci oslavit Nový rok až 16krát, protože stanice obíhala Zemi každých 90 minut. Šampaňské si sice neotevřeli, ale měli jedinečnou příležitost sledovat ohňostroje z vesmíru, uvedl portál Scientias.

Současná posádka ISS, kterou tvoří čtyři Američané a tři Rusové, oslavila Nový rok dvakrát – jednou podle času střediska mise v Houstonu a podruhé v moskevském čase. Uvádí to agentura Reuters.

Silvestr ve vesmíru probíhal netradičně: místo šampaňského si astronauti připili ovocnými šťávami z praktických sáčků se slámkou. Jejich slavnostní večeře byla podávána v obalech, aby se předešlo nebezpečí, že by drobky mohly ve stavu beztíže poškodit zařízení stanice.

I během výjimečného dne musela posádka nepřetržitě monitorovat systémy ISS a pokračovat v provádění experimentů, což znamenalo směnný provoz. Astronauti však našli způsob, jak si navodit slavnostní atmosféru – zdobili stanici bezpečnými dekoracemi a díky video připojení zůstali ve spojení s rodinami na Zemi.

Navíc měli z vesmíru jedinečný výhled na osvětlená města i největší ohňostroje světa. „Mohli doslova pozorovat, jak se Nový rok šíří po celé planetě,“ uvedl portál Scientias.

I když neslavili každou půlnoc, jejich silvestrovský zážitek byl podle nizozemského portálu výjimečný a nezapomenutelný.

Témata:  ISS (Mezinárodní vesmírná stanice) Silvestr

Související

Aktuálně se děje

20. června 2025 20:04

Kde je pravda? Nové a odlišné informace o návštěvě Michaela Douglase

Senzačně zní zpráva, že Michael Douglas se během návštěvy Česka, jejímž ústředním bodem bude účast na karlovarském filmovém festivalu, setká také s Ivanou Gottovou. Jedna skupina lidí to považuje za hotovou věc, jiná to rozporuje. Kde je pravda? 

Zdroj: Dan Šrámek

Další zprávy