Silvestr

Ilustrační foto

Svět oslavil příchod roku 2024

Svět

Svět se překlopil do roku 2024. Obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov ve státě Kiribati, přivítali nový rok jako první v 11:00. Po nich zažili silvestrovské oslavy obyvatelé Nového Zélandu, Japonska i Číny. Ohňostroje oslavující vstup do roku 2024 byly odpáleny i v Česku, a to včetně Prahy, kde na několika místech platí zákaz používání pyrotechniky. Do ulic proto vyrazili kromě lidí oslavujících příchod nového roku také policisté.

Záchranná služba, ilustrační fotografie

Letošní silvestrovské oslavy byly podle záchranářů klidné

Domov

Silvestrovské oslavy v Praze byly letos klidnější než předchozí rok. Zdravotničtí záchranáři měli o desetinu méně událostí než loni. Z centra města bylo převezeno do nemocnic 13 osob, z toho sedm úrazů bylo způsobeno pyrotechnikou. Počet požárů způsobených pyrotechnikou se snížil z 55 v loňském roce na 46. Tyto údaje pocházejí od záchranářů a hasičů, kteří sdíleli informace na sociální síti X.

Ilustrační foto

Rakušan požádal města, aby zrušila silvestrovský ohňostroj

Domov

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) dnes vyzval starosty i veřejnost, aby se oslavy konce letošního roku obešly bez tradičních ohňostrojů. V dopise, který adresoval vedením měst, uvedl jako důvod dva násilné činy, k nimž během prosince došlo v Praze.

Záchranná služba hl. města Prahy

Domov

Oslavy byly z pohledu záchranářů spíše klidnější, požárů ale přibylo

Záchranné složky mají za sebou nejrušnější noc roku, silvestrovské oslavy ale z jejich pohledu výrazně nevybočily z obvyklého počtu zásahů v uplynulých letech. Vyplývá to ze zpráv policistů, záchranářů a hasičů z jednotlivých krajů. Zasahovat ale museli u lidí zraněných při odpalování pyrotechniky, úmrtí po srážkách s vlakem i kuriózních situací, například srážku automobilu s pštrosem. Hasiči vyjížděli v Česku k 286 požárům, což je více než v předchozích letech. ČTK to dnes řekli mluvčí policie, hasičů a záchranné služby.

Silvestr v Praze

Česko uvítalo rok 2023 oslavami v centru Prahy, muž napadl policistu

Domov

Letošní oslavy příchodu nového roku v Praze patřily ke klidnějším. Hasiči do 02:00 zasahovali u 52 požárů, loni jich bylo 57. Vedle křoví nebo kontejnerů hořela tráva na střeše obchodu. Hasiči také pomáhali lidem dolů z komína a uvízlým na lodičce na Vltavě, uvedl dnes v tiskové zprávě zaslané ČTK jejich mluvčí Martin Kavka.

Ilustrační foto

Rok 2023 už přivítali v Asii i Austrálii, Sydney zažilo návrat velkolepého ohňostroje

Svět

Svět vstupuje do nového roku 2023. Kvůli časovému posunu ho jako první v 11:00 SEČ uvítali obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov, který je součástí tichomořského státu Kiribati. Do nového roku už vstoupily také Nový Zéland, Čína, Japonsko i Austrálie, kde se po přestávce vynucené bojem proti covidu-19 vrátily tradiční oslavy v centru velkých měst.

Ilustrační foto

Svět přivítal rok 2022, oslavy znovu ovlivnila pandemie

Svět

Svět vstoupil do nového roku 2022 - jeho příchod v různých částech Země s ohledem na časové posuny a místní administrativní úpravy začal již v pátek v 11:00 SEČ a skončil až dnes úderem 13:00 SEČ. Tradiční silvestrovské veselí stejně jako v předchozím roce ovlivnila pandemie covidu-19 a na řadě míst od New Yorku po Rio de Janeiro se proto oslavy konaly v omezené podobě nebo byly zcela zrušeny. Dva lidé zemřeli při manipulaci se zábavní pyrotechnikou v Německu a v Rakousku.

Ilustrační foto

Domov

Hasiči na přelomu roku vyjížděli k 225 požárům, před rokem měli 86 výjezdů

Hasiči v Česku na přelomu roku vyjížděli k 225 požárům, před rokem měli takových výjezdů 86. Letošní počet je mírně nižší než v roce 2020 před epidemií koronaviru, kdy silvestrovské oslavy ještě neovlivňovala opatření proti šíření nákazy. Vyplývá to z informací na webu Hasičského záchranného sboru (HZS).

Policie ČR, ilustrační foto

Silvestrovská noc byla rušnější než před rokem, kdy byl zákaz vycházení

Domov

Silvestrovská noc byla pro policisty, hasiče a zdravotnické záchranáře rušnější než před rokem, kdy platil kvůli koronaviru noční zákaz vycházení a na veřejnosti se nesměl pít alkohol. V některých krajích ale byly letošní oslavy klidnější než v době před epidemií. Záchranáři tradičně vyjížděli hlavně k úrazům od zábavní pyrotechniky, po pádech a k otravám alkoholem, policisté k výtržnostem v ulicích a potyčkám v domácnostech.

Policie ČR, ilustrační foto

Záchranné složky v Praze řešily kvůli oslavám konce roku první problémy

Domov

Záchranné složky v Praze v souvislosti se silvestrovskými oslavami řešily první problémy, Protože neplatí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, není omezena provozní doba restaurací či barů, tak například záchranná služba očekává, že dnešní služba bude tradičně nejvytíženější v celém roce, řekla ČTK mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová.

Ilustrační foto

Svět

V Kiribati i Austrálii už slaví nový rok 2022

Svět se dočkal příchodu nového roku 2022. Díky časovému posunu ho jako první v 11:00 SEČ začali slavit obyvatelé atolu Kiritimati, známého také jako Vánoční ostrov, který je součástí ostrovního státu Kiribati. Rok 2022 už mají i v Latinské Ameriky a Austrálii.

Silvestr

Rok 2022 přivítají jako první v Tichomoří, oslavy budou opět ovlivněné pandemií

Svět

Svět čeká poslední den roku 2021, druhého roku pandemie covidu-19. Ta zejména v Evropě a Severní Americe opět zesílila a tradiční oslavy příchodu nového roku jsou tak podobně jako loni upravené nebo zrušené od japonského Tokia až po kalifornské Los Angeles. Jako první přivítají rok 2022 jako vždy obyvatelé tichomořských ostrovů.

Egypt

Zájem o zájezdy na silvestra se podle CK vrací na předkrizovou úroveň

Revue

Zájem o zájezdy na silvestra se podle cestovních kanceláří (CK) a agentur, které ČTK oslovila, vrací na předkrizovou úroveň. Lidé už si na opatření související s pandemií koronaviru zvykli, pobyty kvůli nim neruší. Naopak mnozí raději odjíždějí za hranice, aby unikli restrikcím v tuzemsku. Velký zájem je tradičně o pobyty v Egyptě, dále na Maledivách ve Spojených arabských emirátech (SAE) nebo Dominikánské republice.

Ohňostroj, ilustrační fotografie

Svět

V Římě na Silvestra ve velkém hynuli ptáci vyplašení rachejtlemi

V Římě o silvestrovské noci ve velkém hynuli ptáci, které vyděsil rámus od zábavní pyrotechniky odpalované z teras a balkonů, informuje dnes agentura APA. Vyplašení opeřenci naráželi do oken domů, výkladních skříní obchodů nebo do drátů elektrického vedení a padali na zem. Stovky ptáků uhynuly kolem hlavního nádraží Termini, kde zimuje mnoho špačků.

Ilustrační foto

Novoroční oslavy skončily. Celý svět má rok 2021

Svět

Celý svět se rozloučil s rokem 2020, který výrazně ovlivnila pandemie covidu-19. Jako první přivítali nový rok 2021 díky časovému posunu již ve čtvrtek v 11:00 SEČ obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova, jenž je součástí ostrovního státu Kiribati.

Ohňostroj, ilustrační fotografie

V Tichomoří jako první na světě přivítali rok 2021

Svět

Obyvatelé tichomořského státu Samoa a Vánočního ostrova, který je součástí ostrovního státu Kiribati, slaví jako první na planetě příchod nového roku 2021, který k nim dorazil úderem 11:00 SEČ. O hodinu později se k oslavám přidá většina Nového Zélandu. Letošní vítání nového roku bude většinou poklidnější než jindy kvůli restrikcím vyvolaným současnou pandemií. Mnohé vlády zavedly zákaz nočního vycházení, omezily větší shromáždění lidí a zrušily tradiční ohňostroje.

Aktuálně se děje

13. června 2024 10:31

Ukrajina zničila Rusku tři systémy protivzdušné obrany na Krymu

Generální štáb ukrajinských ozbrojených sil ve středu potvrdil zničení tří ruských systémů protivzdušné obrany na okupovaném Krymu. Dva z nich byly zničeny při útoku, zatímco informace o třetím se stále upřesňují, uvedl server Kyiv Independent.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy