Za většinou požárů stála zábavní pyrotechnika, nejvíce jich bylo během silvestra v Praze, Středočeském a Moravskoslezském kraji, uvedla dnes mluvčí generálního ředitelství HZS Nicole Studená.

"Přestože přísná opatření spojená s pandemií covidu platila i na přelomu letošního roku, pozitivní scénář loňských oslav, kdy bylo požárů od zábavní pyrotechniky výrazně méně, se nenaplnil," uvedla mluvčí. Hořely většinou zbytky zábavní pyrotechniky, odpad, keře, popelnice a kontejnery na odpad.

Proti předchozímu roku je 225 požárů od 20:00 na silvestra do 06:00 na Nový rok skoro trojnásobek. Před rokem platil kvůli koronaviru noční zákaz vycházení a na veřejnosti se nesměl pít alkohol. Letos byla pravidla výrazně mírnější, omezovala zejména počet lidí na večírcích a dalších akcích. V roce 2020 před epidemií bylo ve stejném období požárů 265, což bylo tehdy nejvíc za nejméně sedm let. Třeba v roce 2019 hasiči vjížděli na přelomu roku ke 176 požárům a v letech 2015 a 2017 shodně jen ke 113. Průměrně hasiči zasahují u 48 požárů za den.

Na silvestra měli hasiči celkem 394 výjezdů, 47 z nich bylo k dopravním nehodám a 151 technických zásahů. K největším v posledním dni loňska patřil zásah u požáru lokomotivy s vagonem v Ostrožské Nové Vsi na Uherskohradišťsku se škodou 1,5 milionu korun nebo u požáru bytu v Mostě, při kterém bylo z domu evakuováno 50 lidí. V Plzni hořela hala velkoobchodu s alkoholem, škoda je předběžně odhadnuta na 20 milionů Kč.