reklama

V Berlíně proběhly bouřlivé novoroční oslavy, kde záchranné a bezpečnostní složky opět čelily útokům pyrotechnikou. Podle agentury DPA odpalovalo kolem 500 lidí pyrotechniku u Neptunovy fontány, což vedlo k střetu s policií, a asi 200 lidí odpalovalo pyrotechniku i na příslušníky policie. Několik lidí bylo zatčeno.

Ve čtvrti Lichtenrade zasahovala policie proti skupině, která odpalovala pyrotechniku na všechno co se pohnulo, a ve čtvrti Neukölln bylo zadrženo devět lidí při přípravě Molotovových koktejlů. Ve čtvrti Tempelhof skupina střílela plynovými zbraněmi na autobus, což vedlo k zadržení šesti lidí. V noci bylo zraněno nejméně 15 policistů a zadrženo přibližně 300 osob za porušení zákona o výbušninách.

V Londýně ohlásil příchod roku 2024 tradiční úder zvonu Big Ben o půlnoci, následovaný impozantní show trvající téměř 15 minut. Součástí byly ohňostroje, lasery, světla a 600 dronů vytvářejících obrazce na obloze. Hudba od interpretů jako Spice Girls, Beyoncé, Louis Armstrong, The Kinks a Dua Lipa pak celý zážitek doprovázela.

Podle starosty Sadiqa Khana šlo o "nejlepší a největší" silvestrovskou oslavu v historii Londýna. Slavnost byla též připomínkou korunovace nového krále Karla III., 75 let existence Národní zdravotní služby (NHS) a desátého výročí legalizace manželství osob stejného pohlaví.

Ve Francii přivítalo nový rok více než 800 000 lidí na bulváru Champs Élysées. Doprovodný program zdůrazňoval letošní letní olympijské hry v Paříži.