reklama

Zdravotničtí záchranáři zaznamenali v souvislosti s oslavami za celou noční směnu 81 událostí. Bylo to spíše mírnější, řekla ČTK jejich mluvčí Jana Poštová. Oslavy po dvou letech neomezovala opatření proti šíření koronaviru.

Lidé však při oslavách často nerespektovali zákaz používání zábavní pyrotechniky v centru nebo na náplavkách. Policisté podle jejich mluvčí Violety Siřišťové do půlnoci v centru města uložili několik pokut za porušení zákazu, pak už podle ní nebylo možné kvůli množství lidí porušujících zákaz pokuty vymáhat. Právě při řešení přestupku na Václavském náměstí napadl muž policistu, ten skončil se zraněním hlavy v nemocnici. V ulici Ve Smečkách někdo dělobuchem rozbil více než třicítku oken ve vnitrobloku. Pražská policie vyjížděla v sobotu a dnes do zhruba 00:30 k asi pěti stovkám případů, vedle zakázaného používání pyrotechniky a dopravních nehod šlo o výtržnosti na ulici nebo domácí násilí.

Záchranáři v centru na Václavském a Staroměstském náměstí v noci ošetřili 28 lidí, do zdravotnických zařízení převezli deset z nich, uvedla Poštová na twitteru. Úrazů spojených s pyrotechnikou bylo šest. Záchranáři ošetřili mimo jiné dvaadvacetiletého muže s poraněním ruky od petardy. "I když jsme se zcela jistě nenudili, tak v porovnání s uplynulými roky (před nástupem pandemie koronaviru) se jednalo spíše o mírnější oslavy konce roku," uvedla mluvčí.

Hasiči během silvestrovských a novoročních oslav zasahovali do půlnoci u 25 požárů, v prvních dvou hodinách roku u dalších 27 požárů, oznámil Kavka v tiskové zprávě. "Minulý rok jsme zasahovali u 57 požárů. Letos je tedy podobný počet požárů způsobených nedbalostí při používání zábavní pyrotechniky," podotkl.

Také letos často šlo o hořící zbytky pyrotechniky, křoví, odpady a plastové kontejnery. Škodu 30.000 korun způsobil požár tújí v Horních Počernicích. "Další větší požár likvidovali hasiči hodinu před půlnocí na zatravněné střeše obchodu Billa, kde hořelo na ploše deset krát 15 metrů," uvedl mluvčí. Požár byl uhašen za několik minut. Hořely také věci odložené na balkoně panelového domu ve Vysočanské ulici.

Dvěma lidem, kteří vylezli na komín v Malešicích, hasiči pomohli dolů jen několik minut po půlnoci. "Zachránili jsme také osoby, které uvízly v lodičce na mělčině pod Karlovým mostem," doplnil Kavka.