Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA odložila start lodi Starliner. Nový termín není známý

CST-100 Starliner kotví na ISS
CST-100 Starliner kotví na ISS
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Boeing na poslední chvíli odložil první let vesmírné lodi Starliner s astronauty k Mezinárodní vesmírné stanici ISS, informovaly tiskové agentury. Odpočítávání se zastavilo dvě hodiny před plánovaným startem. Na palubě měli být dva Američané. 

Start z mysu Canaveral na Floridě byl odvolán ve chvíli, kdy se jednašedesátiletý velitel Barry "Butch" Wilmore a o tři roky mladší pilotka Sunita Williamsová poutali ke křeslům uvnitř lodi. 

Závada se objevila u ventilu na horním stupni nosné rakety Atlas V, uvedl její výrobce United Launch Alliance, společný podnik Boeingu a Lockheed Martin. Raketa měla dostat loď na oběžnou dráhu. Prioritou je bezpečnost, prohlásil šéf NASA Bill Nelson. Start se má uskutečnit, jakmile bude všechno připraveno. Oficiální nové datum nebylo oznámeno. 

V případě úspěchu by společnost měla šanci konkurovat firmě SpaceX, která dosud pro USA zajišťovala veškeré "domácí" starty astronautů. Wilmore a Williamsová měli během letu otestovat ruční ovládání. Na ISS mají zůstat asi týden. 

Boeing se snaží se Starlinerem snaží konkurovat SpaceX a jejímu modulu Crew Dragon, který je v posledních čtyřech letech jediným dopravním prostředkem na oběžnou dráhu pro americké astronauty. Starliner se potýkal s problémy již při testovacím letu bez posádky před pěti lety, kdy se nedostal na správnou oběžnou dráhu a nezakotvil u ISS. 

NASA se snaží zajistit více soukromých firem, které pro ni budou zajišťovat cesty astronautů do vesmíru. Komerční lodě je mají dopravit nejen na ISS, ale v budoucnu také na Měsíc a na Mars. 

Témata:  CST-100 Starliner NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Aktuálně se děje

15. června 2024 16:40

Scholz nepovažuje Putinovy mírové návrhy za věrohodné

Země skupiny G7 se na červnové schůzce nezabývaly řešením války na Ukrajině. Podle německého kancléře Olafa Scholze je totiž zřejmé, že ruský prezident Vladimir Putin nemyslí své mírové návrhy vážně. Na Scholzovo vyjádření upozornila agentura Reuters.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy