Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Starliner konečně vzlétl i s posádkou. Cílem je ISS

CST-100 Starliner
CST-100 Starliner
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Vesmírná loď Starliner od společnosti Boeing ve středu po mnoha odkladech odstartovala k prvnímu testovacímu letu s astronauty na palubě. Cílem plavidla je Mezinárodní vesmírná stanice ISS. 

Start rakety s modulem proběhl v Kennedyho vesmírném středisku na Floridě podle plánu v 10:52 místního času. Astronauti Barry "Butch" Wilmore a Suni Williams míří na Mezinárodní vesmírnou stanici ISS, kde by měli zakotvit asi 24 hodin po vzletu. Během letu mají prověřit automatické i ruční ovládání vesmírného plavidla. 

Boeing poprvé let odložil už na začátku května, odpočítávání se zastavilo dvě hodiny před plánovaným startem z mysu Canaveral na Floridě. Astronauti už se tehdy poutali ke křeslům uvnitř lodi. Příčinou odkladu byla závada u ventilu na horním stupni nosné rakety Atlas V.

V případě úspěchu mise by společnost měla šanci konkurovat firmě SpaceX, která dosud pro USA zajišťovala veškeré "domácí" starty astronautů se svým modulem Crew Dragon. Ten je v posledních čtyřech letech jediným dopravním prostředkem na oběžnou dráhu pro americké astronauty. Starliner se potýkal s problémy již při testovacím letu bez posádky před pěti lety, kdy se nedostal na správnou oběžnou dráhu a nezakotvil u ISS. 

NASA se snaží zajistit více soukromých firem, které pro ni budou zajišťovat cesty astronautů do vesmíru. Komerční lodě je mají dopravit nejen na ISS, ale v budoucnu také na Měsíc a na Mars.

Témata:  CST-100 Starliner NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír)

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy