Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA opět odložila start vesmírné lodi Boeing Starliner

NASA
NASA
Foto: www.nasa.gov

NASA znovu odložila první start vesmírné lodi Boeing Starliner s posádkou. Důvodem jsou technické potíže. Loď měla vzlétnout k Mezinárodní vesmírné stanici ISS v úterý 21. května, kvůli úniku hélia se start posouvá na 25. května, informovala agentura AFP. 

NASA na webu vysvětlila, že čas navíc využije k posouzení technického problému. Dokud nebude plánovaná mise připravená, astronauti Barry "Butch" Wilmore a Suni Williams zůstanou v texaském Houstonu. 

Boeing poprvé let odložil už na začátku května, odpočítávání se zastavilo dvě hodiny před plánovaným startem z mysu Canaveral na Floridě. Astronauti už se tehdy poutali ke křeslům uvnitř lodi. Došlo tehdy k závadě u ventilu na horním stupni nosné rakety Atlas V.

V případě úspěchu mise by společnost měla šanci konkurovat firmě SpaceX, která dosud pro USA zajišťovala veškeré "domácí" starty astronautů se svým modulem Crew Dragon. Ten je v posledních čtyřech letech jediným dopravním prostředkem na oběžnou dráhu pro americké astronauty. Starliner se potýkal s problémy již při testovacím letu bez posádky před pěti lety, kdy se nedostal na správnou oběžnou dráhu a nezakotvil u ISS. 

NASA se snaží zajistit více soukromých firem, které pro ni budou zajišťovat cesty astronautů do vesmíru. Komerční lodě je mají dopravit nejen na ISS, ale v budoucnu také na Měsíc a na Mars. 

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) CST-100 Starliner

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.