Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA obnovila kontakt se sondou Voyager

Sonda Voyager
Sonda Voyager
Foto: NASA **www.nasa.gov**

NASA v pátek oznámila, že došlo k obnovení ztraceného spojení se sondou Voyager, která prozkoumává vesmír. Zařízení pracuje bez problémů a je nadále na očekávané trajektorii.

"Uplynulou noc jsem obnovila plnou komunikaci se Zemí díky rychlému uvažování a spoustě spolupráce," vzkázala sonda Voyager 2 v pátek prostřednictvím sociální sítě X. Zařízení pracuje normálně a zůstává na očekávané trajektorii.

NASA v uplynulých dnech informovala, že se snaží obnovit spojení se sondou, které ztratila po vyslání chybného příkazu. Ten způsobil nepatrné posunutí antény o pouhá dvě procenta, ale stačilo to k přerušení komunikace v okamžiku, kdy se Voyager 2 nacházel 19 miliard kilometrů od naší planety.

Američtí experti v čele s Laboratoří tryskového pohonu (JPL) se ihned pustili do intenzivního pátrání, které bylo úspěšné. Vědci se chystali obnovit spojení vysláním správného příkazu naslepo v naději, že jej přístroje zachytí. Jinak hrozilo, že se bude muset čekat na říjnový automatický restart systémů.

Voyager 2 odstartoval z Floridy v roce 1977 s úkolem prozkoumat Sluneční soustavu, zejména pak planety Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Do mezihvězdného prostoru sonda vstoupila v roce 2018.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) sonda Voyager

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy