"Uplynulou noc jsem obnovila plnou komunikaci se Zemí díky rychlému uvažování a spoustě spolupráce," vzkázala sonda Voyager 2 v pátek prostřednictvím sociální sítě X. Zařízení pracuje normálně a zůstává na očekávané trajektorii.

NASA v uplynulých dnech informovala, že se snaží obnovit spojení se sondou, které ztratila po vyslání chybného příkazu. Ten způsobil nepatrné posunutí antény o pouhá dvě procenta, ale stačilo to k přerušení komunikace v okamžiku, kdy se Voyager 2 nacházel 19 miliard kilometrů od naší planety.

Američtí experti v čele s Laboratoří tryskového pohonu (JPL) se ihned pustili do intenzivního pátrání, které bylo úspěšné. Vědci se chystali obnovit spojení vysláním správného příkazu naslepo v naději, že jej přístroje zachytí. Jinak hrozilo, že se bude muset čekat na říjnový automatický restart systémů.

Voyager 2 odstartoval z Floridy v roce 1977 s úkolem prozkoumat Sluneční soustavu, zejména pak planety Jupiter, Saturn, Uran a Neptun. Do mezihvězdného prostoru sonda vstoupila v roce 2018.