Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA plánuje příští start mise Artemis k Měsíci na 14. listopadu

NASA zahajuje program Artemis
NASA zahajuje program Artemis
Foto: NASA **www.nasa.gov**

Americká vesmírná agentura NASA dnes stanovila 14. listopad jako příští termín, kdy se pokusí vypustit raketu SLS (Space Launch System) s modulem Orion bez posádky k Měsíci. Mise s názvem Artemis je přípravou na návrat člověka na Měsíc do konce desetiletí.

Prohlídky a analýzy stavu rakety v uplynulém týdnu prokázaly, že k její opětovné přípravě ke startu je zapotřebí jen minimální údržba. NASA musela kvůli úderu hurikánu Ian na Floridě, kde se nachází Kennedyho vesmírné středisko, stáhnout raketu v září zpět do hangáru.

První dva odklady startu v srpnu a v září způsobily technické potíže s chlazením jednoho ze čtyř raketových motorů a posléze s únikem tekutého vodíku při tankování.

Raketa může 14. listopadu odstartovat v 69minutovém časovém okně mezi 6:07 a 7:16 SEČ. Jako dva záložní termíny NASA stanovila 16. a 19. listopadu. Na startovací plošinu z hangáru bude více než 98metrová SLS přestěhována už v pátek 4. listopadu.

Mise Artemis, přesněji Artemis 1, je prvním ze dvou kroků před vysláním modulu Orion s posádkou na Měsíc. Následná mise Artemis 2 počítá s obletem Měsíce i s posádkou a zkouškou systémů pro průzkum hlubokého vesmíru.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) program Artemis

Související

Aktuálně se děje

10:33

Zimní počasí do soboty, slibují meteorologové. Pak přijde další změna

Morava a Slezsko se připravují na noční a páteční sněhovou nadílku, kterou těmto oblastem už několik dní slibuje Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Zimní počasí se očekává i v sobotu. Změna přijde v neděli od západu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

ISS.

Praskliny na ISS odhaleny. Hrozí snad kolaps celé stanice?

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) čelí vážným technickým problémům, které by mohly ohrozit její další fungování. NASA odhalila, že v ruském modulu Zvezda dlouhodobě dochází k úniku vzduchu, jehož příčinu se doposud nepodařilo jednoznačně určit. Zatímco Roskosmos se domnívá, že za problémem stojí mikrovibrace a únava materiálu, NASA upozorňuje na kombinaci tlakových změn, mechanického zatížení a stárnutí samotné konstrukce.