Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NASA plánuje příští start mise Artemis k Měsíci na 14. listopadu

NASA zahajuje program Artemis
NASA zahajuje program Artemis
Foto: NASA

Americká vesmírná agentura NASA dnes stanovila 14. listopad jako příští termín, kdy se pokusí vypustit raketu SLS (Space Launch System) s modulem Orion bez posádky k Měsíci. Mise s názvem Artemis je přípravou na návrat člověka na Měsíc do konce desetiletí.

Prohlídky a analýzy stavu rakety v uplynulém týdnu prokázaly, že k její opětovné přípravě ke startu je zapotřebí jen minimální údržba. NASA musela kvůli úderu hurikánu Ian na Floridě, kde se nachází Kennedyho vesmírné středisko, stáhnout raketu v září zpět do hangáru.

První dva odklady startu v srpnu a v září způsobily technické potíže s chlazením jednoho ze čtyř raketových motorů a posléze s únikem tekutého vodíku při tankování.

Raketa může 14. listopadu odstartovat v 69minutovém časovém okně mezi 6:07 a 7:16 SEČ. Jako dva záložní termíny NASA stanovila 16. a 19. listopadu. Na startovací plošinu z hangáru bude více než 98metrová SLS přestěhována už v pátek 4. listopadu.

Mise Artemis, přesněji Artemis 1, je prvním ze dvou kroků před vysláním modulu Orion s posádkou na Měsíc. Následná mise Artemis 2 počítá s obletem Měsíce i s posádkou a zkouškou systémů pro průzkum hlubokého vesmíru.

Témata:  NASA (Národní úřad pro letectví a vesmír) program Artemis

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 16:16

Severní Korea se bouří a vyhrožuje Západu

Severní Korea znovu varovala, že v reakci na vojenské cvičení mezi Jižní Koreou, Spojenými státy a Japonskem intenzivněji využije své právo na sebeobranu. Tato ostrá prohlášení přišla poté, co tyto tři země ve středu na Korejském poloostrově provedly společné vzdušné manévry zahrnující americké bombardéry B-1B.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Mars

NASA možná našla důkazy o životě mimo Zemi. Nemá je ale jak dostat domů

NASA oznámila dvě nové strategie pro návrat vzorků z Marsu na Zemi, které by mohly být realizovány do 30. let 21. století. Tyto plány představují alternativy k původnímu programu Mars Sample Return, který NASA vyvinula ve spolupráci s Evropskou kosmickou agenturou (ESA). Původní plán byl shledán příliš složitým a drahým, s odhadovanými náklady až 11 miliard dolarů a návratem vzorků posunutým na rok 2040. Takové zpoždění označil šéf NASA Bill Nelson za nepřijatelné.