NASA v loňském roce přiznala, že analyzuje jevy pozorované na obloze, která nelze identifikovat jako vzdušné nebo přírodní. Ačkoliv jde o téma, které veřejnost fascinuje dlouhodobě, úřady se k němu oficiálně stavěly rezervovaně.

NASA proto uspořádala panel, aby vysvětlila, co nazývá neidentifikovanými anomálními jevy, které se nově neoznačují jako UFO, ale UAP. Zkoumáním těchto jevů se zabývá 16 vědců a do konce července mají předložit zprávu o svých zjištěních.

Podle serveru BBC totiž americké úřady prozkoumaly kolem 800 záhadných zpráv o neidentifikovaných létajících objektech shromážděných v průběhu desetiletí, a malý zlomek z nich je dodnes skutečně nevysvětlený.

"Lidé, kteří hlásí pozorování UFO, jsou stigmatizováni," řekl na středečním fóru astrofyzik David Spergel, vedoucí týmu NASA. "Jedním z našich cílů je odstranit toto stigma," dodal a dodal, že "kvalitní data jsou potřebná k zodpovězení důležitých otázek o UFO," dodal.

"Každý měsíc máme 50 až 100 nových zpráv," řekl Sean Kirkpatrick, ředitel All-domain Anomaly Resolution Office (AARO) spadající pod americké ministerstvo obrany. Podle Spergela současná existující data a zprávy očitých svědků samy o sobě nestačí k tomu, aby poskytly přesvědčivé důkazy o existenci mimozemského života. Úřady jej ale zároveň nevyloučily.

Pro NASA je pátrání po mimozemském životě vážnou záležitostí a sama agentura uvádí, že jednou z jejích priorit je "hledání života jinde ve vesmíru". Středeční fórum ale bylo jedinečné změnou přístupu NASA vůči veřejnosti.