Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO by mohlo sestřelovat ruské rakety

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

NATO zvažuje možnost, že by sestřelovalo ruské rakety, které se přiblíží k hranicím Severoatlantické aliance. Prohlásil to náměstek polského ministra zahraničí Andrzej Szejna.

Podle Szejny se v NATO diskutuje o možných scénářích. "Muselo by se tak však stát se souhlasem ukrajinské strany a s ohledem na mezinárodní důsledky," dodal.

Varšava v neděli uvedla, že ruská raketa vypálená na města na západní Ukrajině vletěla do polského vzdušného prostoru na 39 vteřin.

Polský ministr obrany uvedl, že země aktivovala všechny systémy protivzdušné obrany a raketu by sestřelila, kdyby existovaly jakékoli náznaky, že směřuje na polské území.

Polské ministerstvo zahraničních věcí v pondělí informovalo, že ruský velvyslanec ve Varšavě se nedostavil na diplomatické předvolání v souvislosti s incidentem.

Polsko později uvedlo, že ministr zahraničních věcí Radoslaw Sikorski mluvil o raketovém útoku i s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem.

Podle litevského ministra zahraničí Gabrielia Landsbergise musí NATO vzkázat Rusku, že zničí všechny jeho rakety, které vniknou do jejího vzdušného prostoru.

"Jednou může jít o chybu. Ale pokud dovolíme, aby se to opakovalo, bude to vnímáno jako pobízení," řekl v Landsbergis americké televizi Fox News během své pondělní návštěvy Washingtonu. "Proto musíme změnit... náš postoj a vyslat velmi jasný signál, že pokud se to bude opakovat, rakety nebo drony budou sestřeleny," dodal.

Poukázal přitom na skutečnost, že k obdobným incidentům došlo již předtím jak v Polsku, tak i Rumunsku.

Polský ministr zahraničí Radoslaw Sikorski také označil nedělní narušení polského vzdušného prostoru ruskou raketou za "absolutně nepřijatelné". "Je to naprosto nepřijatelné," řekl šéf polské diplomacie v souvislosti s nedělním incidentem. "Budeme žádat vysvětlení, ale pravděpodobně se dočkáme jen demagogie," dodal.

Témata:  NATO Ruská armáda

Aktuálně se děje

12. dubna 2024 21:14

Lévy: Jsme ve třetí světové válce. Západ dělá stejnou chybu, jako za Hitlera

Francouzský filozof a filmař Bernard-Henri Lévy, významná osobnost ve francouzské intelektuální a politické sféře, varuje, že politici by si měli uvědomit, že svět se momentálně nachází uprostřed třetí světové války. Tato výzva zazněla v jeho nedávném rozhovoru pro web eurointegration.com.ua, kde 75letý Lévy upozornil na naléhavost situace.

Zdroj: Kateřina Skálová

Další zprávy