Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

NATO stvořily plány pro případ ruského útoku. Teď zjistilo, že mu chybí vojáci

NATO
NATO
Foto: NATO

Lídři členských zemí NATO se v úterý sejdou na summitu v americkém Washingtonu, zatímco probíhají debaty o vojenských plánech bloku na obranu proti případnému ruskému útoku. Aliance bude potřebovat 35 až 50 nových brigád, vyplývá ze zjištění agentury Reuters

Protože plány podléhají utajení, zdroj z armádního prostředí neposkytl další informace. Agentura ale podotkla, že brigádu tvoří tři až sedm tisíc vojáků, takže vytvoření tolika brigád by pro blok byla velkou výzvou. 

Není tedy jasné, kde by členské státy tolik lidí sehnali. Vojáky by mohli přesunout z jiných částí ozbrojených sil, mohli by také naverbovat další příslušníky, případně zkombinovat oba zmíněné postupy. 

Lídři zemí NATO se na plánech reakce na případný ruský útok dohodli na loňském summitu v litevském Vilniusu. Na základě schválených dokumentů se momentálně pracuje na konkrétních požadavcích na jednotlivé armády. Další posun se očekává od letošního summitu ve Washingtonu.

NATO již určilo podrobné požadavky na vojáky a zbraně, které jsou potřeba k obraně aliance. Mezi priority patří protivzdušná i protiletecká obrana, zbraně dlouhého dosahu, logistika či řízení formací pozemního vojska. 

Summit ve Washingtonu odstartuje zítra a potrvá do čtvrtka, jeho hlavním tématem bude podpora Ukrajiny, která už přes dva roky čelí plnohodnotné ruské invazi. Českou delegaci tvoří prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS), šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) a náčelník armádního generálního štábu Karel Řehka. 

Témata:  NATO Rusko

Aktuálně se děje

18. července 2024 13:01

Žijeme v době hluboké úzkosti. Mladí nemají na bydlení, varuje von der Leyenová

Ve svém hodinovém projevu před europoslanci zdůraznila dosavadní předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová, že současná doba je poznamenána hlubokou úzkostí. Upozornil na to server Politico

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy