Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Návrat Trumpa do čela USA nikdo nečekal. S čím se teď musí USA vypořádat?

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Depositphotos

Čtyři roky po vpádu jeho příznivců do amerického Kapitolu je Donald Trump podle CNN mocnější než kdykoli předtím. 6. ledna 2021 si jen málokdo dokázal představit, že muž, který svolal dav do Washingtonu a vyzval ho, aby „bojoval jako ďábel“, by se mohl znovu přiblížit prezidentskému úřadu. Přesto, přesně čtyři roky po útoku na Kapitol, se americký Kongres znovu sejde, aby potvrdil výsledky voleb. Tentokrát však půjde o potvrzení Trumpova triumfu. 

Na tento den, který se zapíše do dějin jako jeden z největších politických návratů, si nikdo nemohl vsadit. Trump, kterého v roce 2021 téměř všichni považovali za ztracenou politickou existenci, dnes stojí na prahu svého druhého období. Toto volební vítězství nejen podtrhuje jeho popularitu, ale také odhaluje slabiny Demokratické strany. Ta nedokázala přesvědčit voliče, že Trump stále představuje ohrožení demokracie, ani že má odpovědi na jejich ekonomické a imigrační obavy.

Jedním z hlavních faktorů Trumpova návratu je přepisování událostí z 6. ledna 2021. Trump a jeho spojenci nejen že minimalizovali význam násilí v Kapitolu, ale dokonce glorifikovali aktéry těchto událostí. Konzervativní média a politická mašinérie vykreslily útočníky jako oběti a vlastence, čímž odklonily pozornost od samotného jádra problému – útoku na demokratické hodnoty.

Výpovědi očitých svědků z vyšetřování, které odhalily brutální realitu tehdejšího dne, byly zcela zastíněny Trumpovým narativem. Policisté, kteří utrpěli zranění při obraně Kapitolu, a svědci chaosu, jako byla Caroline Edwardsová, byli upozaděni ve prospěch lživého obrazu „mírumilovného protestu“.

Trump se však nejen ubránil politickým důsledkům, ale navíc se stal ještě mocnějším. Jeho schopnost překonat impeachment, několikanásobná obvinění a dokonce i soudní rozsudek ukazuje jeho vliv na americkou politiku. Jeho návrat navíc symbolizuje, že prezident, který odmítne výsledky voleb a podněcuje útok na Kapitol, může beztrestně získat zpět moc.

Výrok Nejvyššího soudu, který prezidentovi zajišťuje významnou imunitu při výkonu funkce, pouze umocňuje tento posun moci. Trump je nyní připraven využít svého postavení k prosazování kontroverzních opatření, jako jsou masové deportace, omezení médií a pomsta svým politickým nepřátelům.

Pro Demokratickou stranu je Trumpův návrat drtivým úderem. Jejich neschopnost najít silného kandidáta a přesvědčit voliče, že Trump představuje hrozbu pro demokracii, vedla k jejich porážce. Joe Biden, jehož kampaň v roce 2020 byla zaměřena na odstranění Trumpa z politického života, selhal ve své misi. Jeho rozhodnutí kandidovat znovu, navzdory pokročilému věku a slábnoucí podpoře, přispělo k této katastrofě.

Kamala Harrisová, která měla být tváří moderní Demokratické strany, nedokázala oslovit voliče ani navázat na Bidenovu politiku. Její neúspěch v řešení ekonomických problémů a imigrační krize umožnil Trumpovi prezentovat se jako lepší alternativa.

Ačkoli se potvrzení Trumpova volebního vítězství může zdát jako triumf demokracie, pro mnohé představuje vítězství populismu nad ústavními hodnotami. Republikánská strana, která kdysi stavěla na ochraně demokratických principů, dnes těží z relativizace událostí 6. ledna 2021.

Demokraté se nyní ocitají v hluboké krizi. Jejich varování před nebezpečím, které Trump představuje pro ústavu, se mnoha voličům jeví jako obrana systému, který již ztratil důvěru širokých vrstev společnosti. Trumpova populistická rétorika, která oslovuje nespokojené voliče a nabízí jednoduchá řešení složitých problémů, zatím slaví úspěch.

Trumpův návrat do Bílého domu zahajuje novou éru americké politiky, kde hraje hlavní roli populismus, polarizace a boj o definici demokracie. Jeho druhé období bude nejen zkouškou americké ústavy, ale také výzvou pro budoucnost politického systému USA. 

Témata:  USA Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

13:58

Daň z nemovitosti: Povinnost přiznání a změny v roce 2025

Do konce ledna je nutné podat přiznání k dani z nemovitých věcí. Tato povinnost se týká osob, které v loňském roce nabyly nemovitost, její část nebo u nichž došlo k významné změně vlastněné nemovitosti, například k přístavbě, změně výměry pozemku či jiným úpravám. Pokud ke změnám nedošlo, není potřeba přiznání podávat – finanční správa zohlední případné úpravy automaticky, například změny koeficientů v obcích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy