Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejméně 1793 Rusů odmítlo dál bojovat na Ukrajině, uvádí mediální projekt

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Nejméně 1793 ruských vojáků se odmítlo dál zapojovat do bojů na Ukrajině, vyplývá podle šetření ruského mediálního projektu Vjorstka z veřejně dostupných údajů. Některé vojáky, kteří se rozhodnou vypovědět smlouvu o práci v ruských ozbrojených silách a pokusí se odjet zpět do Ruska, ale ruská armáda přesouvá do speciálního centra ve městě Brjanka v Luhanské oblasti na východní Ukrajině, uvedla Vjorstka.

Existenci centra v Luhanské oblasti pro "odmítače" potvrdili příbuzní vojáků z různých ruských jednotek. Podle informací projektu je v něm nyní drženo nejméně 234 příslušníků ruských ozbrojených sil. Vojáci v Brjance žijí ve sklepních nebo jiných izolovaných prostorách a je na ně vyvíjen tlak, aby souhlasili s návratem na frontu.

O zadržování ruských vojáků odmítajících účast v bojích v ukrajinské Luhanské oblasti psal dříve také ruský nezávislý web Mediazona. Podle něj jde o vojáky, kteří slouží v armádě na základě smlouvy.

Nejčastěji se ruští vojáci odmítají dál účastnit bojů kvůli těžkým podmínkám na frontě, řekl projektu Vjorstka Alexej Tabalov, zakladatel organizace Škola prizyvnika (Škola odvedence), která poskytuje právní pomoc brancům a dalším vojákům. Méně je podle Tabalova těch, kdo chtějí vypovědět smlouvu o službě v armádě z ideologických důvodů.

"Není třeba naše vojáky idealizovat. Nemají k válce žádné morální výhrady. Mají jednoduše zesílený pud sebezáchovy, chtějí zůstat naživu," uvedl Tabalov. "Obrací se na nás také lidé, kteří už nechtějí bojovat, protože jsou unavení. Tři nebo čtyři měsíce strávili na frontě, aniž by je někdo směnil nebo aniž by měli dovolenou," doplnil Tabalov.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 21:56

Show jen pro dva. Macron a Karel III. vyšachovali Starmera

Král Karel III. si podle pozorovatelů získal respekt nejen svým postavením, ale i jemnými gesty, která beze slov vyjadřují solidaritu. Nedávno tak vyjádřil podporu jak Kanadě, členskému státu Commonwealthu, tak Ukrajině, přičemž obě země se v poslední době ocitly ve sporu s Donaldem Trumpem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.