Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nejméně 28 konzervativců žádá Johnsonův odchod po zprávě o covidových večírcích

Boris Johnson
Boris Johnson
Foto: Twitter

Nejméně 28 poslanců britské Konzervativní strany vyjádřilo nedůvěru v premiéra Borise Johnsona poté, co vládní vyšetřovací zpráva popsala porušování protiepidemických opatření v Downing Street. Informoval o tom dnes server Sky News. Pokud svou důvěru v Johnsona odvolá nejméně 54 ze současných 359 členů poslaneckého klubu, mohou vyvolat hlasování o jeho sesazení z pozice lídra strany, a potažmo i premiéra.

Poslanec John Stevenson se dnes stal osmadvacátým konzervativcem, který Johnsona veřejně vyzval k odchodu kvůli skandálu známému jako Partygate. Uvedl, že ho porušení vládních nařízení a následná reakce ministerského předsedy "hluboce zklamaly". Stevenson dodal, že Johnsona vyzval, aby vyvolal hlasování o důvěře, ale protože se k tomu nemá, sám podniknul příslušné kroky.

Chvíli před Stevensonem odsoudila "nepřijatelné chyby ve vedení" bývala britská ministryně obchodu Andrea Leadsomová. Johnsona ale k rezignaci veřejně nevyzvala.

Podle stranických pravidel musí lídr strany čelit hlasování o nedůvěře v případě, že 15 procent všech poslanců dá najevo, že už jej nepodporují. Za současné situace by byla tato podmínka splněna při dosažení počtu 54 dopisů v rukách takzvaného Výboru 1922. Proces provází značné tajnosti a to, kolik dopisů už od poslanců dorazilo, ví jen předseda výboru Graham Brady.

V roce 2018 jen 24 poslanců veřejně oznámilo, že tehdejší premiérce Therese Mayové vyslovilo nedůvěru. Hlasování o jejím vedení se ale podařilo vyvolat, protože bylo dosaženo tehdy potřebné hranice 48 dopisů.

Od doby, kdy Johnson v dubnu obdržel pokutu za účast na svém narozeninovém večírku během lockdownu, přibývá poslanců, kteří premiérovi vyjadřují svou nespokojenost. Od minulé středy, kdy bylo zveřejněno plné znění zprávy úřednice Sue Grayové, se ale zvedla nová vlna výzev k Johnsonově odstoupení.

Podle pozorovatelů by hlasování o nedůvěře mohlo být vyvoláno nejdříve příští týden, aby nezastínilo nadcházející oslavy 70 let od nástupu královny Alžběty II. na trůn.

Bývalý lídr konzervativců William Hague uvedl, že zpráva z vyšetřování Sue Grayové představuje jakousi "pomalou explozi rozbušky" a s přibývajícím počtem konzervativních zákonodárců, kteří Johnsona veřejně kritizují, "se rozbuška blíží dynamitu". "Johnson je v opravdovém průšvihu. Strana směřuje k tomu, že bude hlasovat buď příští týden nebo někdy koncem června," uvedl Hague.

Témata:  Boris Johnson Konzervativní strana (Spojené království)

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.