"Nejméně sedm mrtvých a osm zraněných - výsledek ranního ostřelování Avdijivky. Rusové zasáhli hlavní tržiště, kde bylo v tu dobu hodně lidí," napsal na facebooku Kyrylenko. Moskvě vytkl, že v takovém ostřelování není žádná vojenská logika.

"Taková je podstata Rusů. Nejsou schopni vzdorovat ukrajinské armádě, tak 'bojují' s bezbrannými civilisty," uvedl Kyrylenko.

Rusko nyní v rámci své invaze na Ukrajinu bojuje hlavně na východní a jižní frontě, kde jednotky Kyjeva přešly od léta do protiútoku. V pondělí a v menším rozsahu i v úterý Rusko, které odmítá, že by cílilo na civilisty, masivně ostřelovalo ukrajinská města a energetickou infrastrukturu.

Ostřelování dnes kromě Avdijivky hlásily i úřady v Nikopolu, města na západním břehu Kachovské přehrady na Dněpru. Řeka v těchto místech tvoří hranici mezi územím pod kontrolou Ukrajiny a Ruskem okupovanými oblastmi. Podle záchranářů město zasáhlo ruské ostřelování v noci a poškodilo na 30 vícepodlažních domů, dva domky, dvě školky, školu a několik podniků, kavárnu nebo plynovod a elektrickou síť. Vážně zraněna byla při útoku šestiletá holička, který přišla o nohy, a její matka, píše agentura Unian.