reklama

Trump osobně nebyl přítomen u soudu; soudci zpovídají jeho právníka Jonathana Mitchella. Konkrétně se rozhoduje o Trumpově odvolání proti rozhodnutí nejvyššího soudu státu Colorado, který ho vyloučil z tamních primárek.

Devět soudců nejvyššího soudu projednává Trumpovo odvolání proti rozhodnutí coloradského nejvyššího soudu z 19. prosince, který exprezidenta vyloučil z republikánských primárek kvůli jeho chování během vpádu jeho stoupenců do sídla Kongresu 6. ledna 2021. Proti tomuto rozhodnutí se odvolala také Republikánská strana v Coloradu. Republikánské primárky v tomto státě se uskuteční 5. března.

Jádrem sporu je 14. dodatek americké ústavy, konkrétně jeho třetí část, která říká, že žádný úřad nesmí být zastáván tím, kdo odpřisáhl věrnost ústavě a následně se dopustil "povstání nebo vzpoury proti (ústavě) nebo poskytl pomoc a útěchu nepřátelům" ústavy. Toto opatření bylo přidáno po občanské válce a mělo zajistit, aby se o úřad nemohli ucházet zástupci Konfederace.

Soudci se na začátku dnešního jednání zaměřili na dva hlavní argumenty Trumpových právníků: za prvé, že státy nemohou nezávisle prosazovat třetí paragraf bez příslušného rozhodnutí Kongresu, a za druhé, že se tato pasáž nevztahuje na úřad prezidenta jako voleného představitele.

V současné době má nejvyšší soud USA šest konzervativních soudců a tři liberální, z nichž tři byli nominováni samotným Trumpem. Exprezidenta vyloučil z primárek také stát Maine, zatímco další státy podobné rozhodnutí odmítly učinit.

Právní komentátoři se přou o oprávněnost a politickou vhodnost postupu Maine a Colorada. Nicméně se shodují v tom, že nejvyšší soud se bude snažit vyhnout podezření z ovlivňování voleb.