reklama

Toto rozhodnutí, které v poměru 4:3 diskvalifikovalo Trumpa, je bezprecedentní a vztahuje se na republikánské primárky plánované na 5. března.

Soud zdůraznil, že tato diskvalifikace platí pouze pro stát Colorado, ale může ovlivnit Trumpovo postavení v celostátních prezidentských volbách naplánovaných na 5. listopadu 2023.

"Jelikož je diskvalifikován, bylo by podle volebního zákona protiprávním jednáním, pokud by byl ve (státě) Colorado veden jako kandidát na hlasovacím lístku pro prezidentské primárky (republikány)," uvedl coloradský soud.

Rozhodnutí soudu vychází z účasti Trumpa na útoku na Kapitol dne 6. ledna 2021, což vedlo k jeho diskvalifikaci z prezidentského úřadu. Trump se tak stal prvním prezidentským kandidátem, kterého soud označil za neschopného kandidovat na základě specifického ustanovení ústavy USA týkajícího se vzpoury nebo povstání.

I když platnost rozhodnutí byla pozastavena do 4. ledna a může být ovlivněna rozhodnutím Nejvyššího soudu USA, Trumpův tým již avizoval odvolání a označil toto rozhodnutí za "scestné" a "nedemokratické".

Nejvyšší soud ve státě Colorado tak vyvrátil rozhodnutí soudu nižší instance, podle kterého se na Trumpa nevztahuje ústavní dodatek o vzpouře nebo povstání, protože úřad prezidenta není uveden na seznamu federálních volených funkcí, kterých se dodatek týká.

Podle žalobců lze Trumpovo jednání v období před 6. lednem 2021 považovat za podporu vzpoury. V těchto dnech a týdnech, předtím než dav jeho stoupenců narušil schvalování výsledků prezidentských voleb v Kongresu, odmítl Trump uznat svou porážku.

Namísto toho podněcoval své příznivce výmysly o rozsáhlých volebních podvodech. Tuto rétoriku udržoval dokonce i na mítinku u Bílého domu těsně před útokem na Kapitol. Během násilností v Kapitolu, kde sídlí američtí zákonodárci, zahynulo několik lidí a mnozí další utrpěli zranění.

Mluvčí Trumpova týmu, Steven Cheung, reagoval na rozhodnutí Nejvyššího soudu v Coloradu s názorem, že je zcela chybné, a oznámil, že hodlají podat odvolání k Nejvyššímu soudu Spojených států a současně požádat o pozastavení tohoto rozhodnutí, které označil za hluboce nedemokratické.