Motiv útoku zatím není jasný, podle agentury TASS jím mohla být pomsta a nenávist bývalého žáka. Úřady vyhlásily v Tatarstánu na středu 12. května státní smutek. Prezident Vladimir Putin pod dojmem nejnovějšího krveprolití nařídil zpřísnit předpisy povolující civilistům držení zbraní.

Terčem útoku se stala škola, kterou útočník před čtyřmi lety absolvoval. "Víme, že ukončil toto školní zařízení před čtyřmi lety. Byl zadržen," citoval TASS zástupce vedení školy. Střelec se podle něj jmenuje Ilnaz Guljavijev a je mu 19 let.

"Terorista byl zatčen. Je mu devatenáct let," prohlásil prezident autonomní republiky Rustam Minnichanov, podle kterého mladík měl registrované zbraně použité při útoku.

Na sociálních sítích se podle listu Kommersant objevily záběry, na kterých se útočník označuje za Boha a za monstrum. "Začal jsem všechny nenávidět. Vždy jsem všechny nenáviděl," tvrdí.

Policie mezitím zadržela jednačtyřicetiletého muže, kterého podezírá, že byl útočníkovým komplicem.

Na sociálních sítích jsou tvrzení očitých svědků, podle nichž děti vyskakovaly z oken, aby si zachránily život, zatímco jiné se schovávaly pod lavicemi či v kabinetech. V nemocnicích je 16 zraněných, včetně 12 dětí.

"Všichni začali poplašeně pobíhat a křičet: ´Zavřete dveře´, " líčil jeden z žáků podle ruské redakce zpraodajské stanice BBC. "Asi po deseti patnácti minutách jsme vyšli ze školy. Nikoli okny. Chtěl jsem, ale učitel hned okno zavřel a řekl: ´Ne.´ Pak policisté začali bušit na dveře a volali: ´Otevřete, to jsme my.´ Tak jsme otevřeli," dodal.

Kazaň je metropolí autonomního Tatarstánu a páté největší město v Rusku. V současnosti v něm žije zhruba 1,25 milionu obyvatel. Úřady v Kazani po střelbě omezily vstup do škol v celém městě, později zrušily odpolední vyučování.

Západní agentury připomínají, že střelba na ruských školách je poměrně vzácná a krveprolití jsou obvykle dílem žáků. V říjnu 2018 osmnáctiletý student školy v Kerči na anektovaném Krymu zabil dvě desítky lidí, než se po činu sám zastřelil.