Některá polská města, která se v uplynulých letech vyslovila proti hnutí za práva leseb, gayů, bisexuálů nebo transsexuálů (LGBT), svoje usnesení ruší. Bojí se o svoji pověst v Polsku i v zahraničí, ale také toho, že by mohla přijít o peníze z Evropské unie nebo Norských fondů.
Portál onet.pl připomíná, že usnesení, která se týkají ochrany rodiny a která obsahují i vyjádření považovaná za homofobní, přijalo více než sto polských měst a obcí.
Před necelými dvěma lety se jedním z nich stalo město Přemyšl na jihovýchodě země. V usnesení zastupitelé varovali například před údajně škodlivým, demoralizujícím vlivem "ideologie LGBT" na děti. Kvůli tomu, že město začalo být označované za "zónu bez LGBT", se část radních snažila usnesení zrušit, ale nenašla pro to dostatečnou podporu. Podařilo se jim to až tento týden na podnět starosty Wojciecha Bakuna. "Přemyšl začal být vnímaný jako město homofobní, nepřátelské vůči lidem zastupujícím sexuální menšiny. Takovou pověst potvrzovaly mnohé zprávy v médiích," uvedl starosta. Připomněl také v polské ústavě zakotvený zákaz diskriminace kvůli pohlaví, barvě pleti, rase nebo sexuální orientaci. Dalším důvodem, proč chtěl Bakun usnesení zrušit, byly jeho hrozící finanční dopady.
Norsko koncem loňského září z výzvy v hodnotě 100 milionů eur (asi 2,5 miliardy korun) vyloučilo polská města, která se přidala k zákazu "ideologie LGBT". Také Evropská komise loni v létě odmítla podpořit šestici nejmenovaných polských měst, která se označila za "zónu bez LGBT" nebo zakázala kampaně na podporu práv párů stejného pohlaví. Některá západoevropská města kvůli kontroverzním usnesením vypověděla spolupráci se svými partnerskými obcemi v Polsku.
Starosta Přemyšlu řekl, že město se snaží získat z Norských fondů dotaci až 46 milionů zlotých (261 milionů korun) na dva projekty.
Nedávno usnesení namířené proti hnutí za lepší postavení sexuálních menšin zrušil Kraśnik, který se podle svého starosty Wojciecha Wilka nechtěl prezentovat jako zaostalé město. Vadilo mu, že kvůli usnesení se v Polsku i zahraničí objevovalo mnoho vtipů, z nichž město "nevycházelo úplně sympaticky". Městu také hrozilo, že by mohlo přijít až o 40 milionů zlotých z Norských fondů. Starosta Wilk řekl, že zrušení usnesení, které se setkalo s mezinárodní kritikou, negarantuje, že město peníze získá, ale "určitě zvýší jeho šance".
Letos v březnu se o Kraśniku i ve světových médiích psalo v souvislosti s návštěvou francouzského ministra pro evropské záležitosti Clémenta Beauna v Polsku. Tento politik tvrdil, že ho polské úřady odrazovaly od návštěvy Kraśniku, kam chtěl jet, aby dal najevo svou podporu občanských práv v Polsku.
Politici patřící k polskému vládnoucímu táboru, v němž nejsilnější postavení má národně-konzervativní Právo a spravedlnost, dlouhodobě hovoří o obraně tradiční rodiny a hodnot vyznávaných v Polsku vlivnou katolickou církví. K tomu patří i jejich slovní výpady proti hnutí za práva sexuálních menšin.
Témata: Polsko, homosexuálové
Související
21. listopadu 2024 12:46
17. listopadu 2024 13:25
16. listopadu 2024 13:11
7. listopadu 2024 10:28
26. října 2024 8:21
25. října 2024 19:58