Je to případ i 57letého penzisty Artura, který se k dolu vydal v úterý ze svého domovského města Świdnik vzdáleného asi 30 kilometrů. Artur doufá, že pro sebe a pro rodinu koupí několik tun uhlí.

"Dnes tu zřídili záchody, ale není tu tekoucí voda," říká tento padesátník, který strávil uplynulé tři noci ve svém malém vozu v rostoucí frontě osobních aut, dodávek a traktorů s návěsy.

"Překračuje to hranice představivosti. Lidé spí v autech. Pamatuji si dobu komunismu, ale nenapadlo mě, že bychom se mohli vrátit zpátky a zažít ještě něco horšího," dodává Artur.

Jeho domácnost je jedna z bezmála čtyř milionů v Polsku, které jsou při vytápění závislé na uhlí a nyní čelí jeho nedostatku a růstu cen poté, co Polsko a Evropská unie po ruské invazi na Ukrajinu uvalily embargo na ruské uhlí. Polsko zakázalo jeho dovoz s okamžitou platností v dubnu, zatímco rozhodnutí unijního bloku ho k tomu zavazuje od srpna, připomněla agentura Reuters.

Polsko sice ročně ve svých dolech vyprodukuje přes 50 milionů tun uhlí, pro domácnosti je ale důležité dovážené uhlí, jehož velká část pochází z Ruska. Důvodem je jednak jeho cena a také skutečnost, že se prodává po kusech, které jsou vhodnější pro domácí použití.

Kvůli zvýšené poptávce po uhlí ho státní doly jako Bogdanka prodávají v omezeném množství individuálním zákazníkům. Artur uvedl, že od svých příbuzných vybral potřebné dokumenty a doufá, že se mu podaří vyzvednout příděly pro celou rodinu najednou.

Mluvčí dolu Dorota Chomová Reuters sdělila, že v pátek důl plánoval prodat uhlí asi 250 domácnostem a bude dál pokračovat v prodejích i o víkendu, aby zkrátil čekací dobu.

Podle Lukasze Horbacze, který stojí v čele Obchodní komory prodejců polského uhlí, se začal dovoz uhlí z Ruska snižovat už v lednu, když Moskva začala využívat dráhy k vojenské přepravě. "Hlavním důvodem nedostatku je ale embargo, které vstoupilo okamžitě v platnost. Obrátilo to trh vzhůru nohama," řekl Horbacz agentuře Reuters.

Vládní představitelé opakovaně ujišťovali, že Polsko bude mít dost paliva pro uspokojení poptávky.