Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Někteří ruští vojáci si stěžují, že kvůli odmítnutí bojovat byli vězněni

Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Ruská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.ru

Ruští vojáci, kteří odmítli bojovat na Ukrajině a byli kvůli tomu vězněni, se obrátili na ruský vyšetřovací výbor, aby záležitost prověřil a stíhal jejich velitele. Podle serveru Meduza a ruskojazyčného webu stanice BBC o tom informoval Pavel Čikov, právník a zakladatel organizace na ochranu lidských práv Agora. Stížnost podle něj podalo několik vojáků, jejichž počet neupřesnil.

Na několika místech východoukrajinské Luhanské oblasti, kterou ovládají ruské a proruské invazní síly, byli kvůli odmítnutí bojovat drženi v horších podmínkách, než jaké panují ve vězení, napsala BBC s odvoláním na Čikova.

"V místnosti se zamřížovanými okny a železnými dveřmi, které se zamykaly zvenčí, nebylo základní příslušenství. Pro tělesné potřeby se používalo železné vědro a plastové lahve. Chybělo jídlo, doklady a věci (jim) byly odebrány," píše se v prohlášení stěžujících si ruských vojáků. V podobných podmínkách bylo podle nich nezákonně drženo nejméně 140 lidí, zároveň proti nim nikdo nevznesl žádná obvinění.

Média Vjorstka, Nastojaščeje vremja a Mediazona už dříve informovala o tom, že v "neoficiálních" věznicích v samozvané Luhanské lidové republice je zadržováno přes 200 ruských vojáků, kteří nechtějí bojovat, připomněl web Meduza s odkazem na proruský separatistický útvar nacházející se v Luhanské oblasti.

Ruský vyšetřovací výbor je kriminální ústředna, která se zabývá závažnými zločiny.

Témata:  Ruská armáda válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 16:55

Exprezident Klaus bude pradědečkem. Vnučka Kateřina odhalila další novinku

Aby té radosti v rodině exprezidenta Václava Klause nebylo málo, oznámila jeho vnučka Kateřina krátce po svatbě i další krásnou novinku z osobního života. Ve dvou už budou s manželem, házenkářským reprezentantem Tomášem Pirochem, jen několik měsíců. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.