Plynovodem Nord Stream 1 proudí více než třetina plynu, který Rusko vyváží do Evropské unie. Zejména Německo se obává, že Gazprom kvůli napjaté situaci mezi Ruskem a Západem v důsledku války na Ukrajině dodávky už neobnoví.

Podle zdrojů z německého průmyslu jsou na čtvrteční ráno potvrzeny první malé dodávky zemního plynu. Zdroje deníku Handelsblatt pak uvádějí, že se nyní čeká na potvrzení požadovaného množství plynu na celý den.

Plynovod Nord Stream 1, kterým po dně Baltského moře proudí ruský plyn do Evropy, je podle plánu kvůli každoroční údržbě odstaven od 11. do 21. července. Gazprom už minulý měsíc dodávky tímto potrubím výrazně omezil, což zdůvodnil technickými problémy. Kvůli sankcím, které Západ uvalil na Rusko za jeho invazi na Ukrajinu, se nemohla z Kanady včas vrátit ruská turbína, jejíž servis tam prováděla německá společnost Siemens Energy a která je pro fungování Nord Streamu 1 důležitá.

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý prohlásil, že Gazprom je připraven svým závazkům ve vývozu plynu dostát. Varoval nicméně, že kapacita plynovodu Nord Stream 1 by se kvůli pomalému postupu při údržbě zařízení mohla ještě snížit.