Centrální banka upozorňuje, že napjatá situace bude v příštích měsících panovat především v oblasti zásobování plynem, a to v důsledku chybějících dodávek z Ruska. Odborníci nicméně podle centrální banky nepředpokládají, že bude u dodávek plynu zapotřebí zavést přídělový systém.

"Vysoké náklady na energie však mohou mít podobný dopad a vést k tomu, že se zejména v průmyslu sníží produkce," upozorňují.

Centrální banka předpokládá, že inflace by v Německu v příštích měsících mohla zůstat na dvouciferné úrovni. V září meziroční tempo růstu spotřebitelských cen zrychlilo na deset procent ze srpnové hodnoty 7,9 procenta. Inflace v Německu je tak nejvyšší zhruba za 70 let.

Německá vláda minulý týden v aktualizovaném výhledu předpověděla, že hospodářský růst v Německu letos kvůli energetické krizi výrazně zpomalí a dosáhne 1,4 procenta. V příštím roce pak očekává pokles hrubého domácího produktu (HDP), a to o 0,4 procenta. Německo je největší ekonomikou v Evropě a největším obchodním partnerem České republiky.