Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Německo by podle EWI mělo omezit spotřebu plynu, i když jej z Ruska dál dostává

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Německo by už teď mělo omezit spotřebu plynu, přestože dodávky z Ruska zatím pokračují, uvedl dnes německý institut EWI, který se zabývá energetikou. Země by se podle něj měla připravit na možnost, že Rusko v odvetě za západní sankce dodávky zastaví.

Ruský energetický gigant Gazprom minulou středu zastavil dodávky plynu do Bulharska a Polska. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že místní plynárenské podniky PGNiG a Bulgargaz odmítly za plyn platit v rublech, jak Moskva požaduje.

"V letních měsících by měla být okamžitě snížena poptávka po plynu," uvedl Eren Çam, který má v institutu EWI na starosti energetické zdroje. Doporučil opatření k posílení bezpečnosti dodávek.

Německá energetická společnost Uniper, která je významným odběratelem ruského plynu, uvedla, že zvažované embargo Evropské unie na ruskou ropu by mohlo přimět Rusko k zastavení dodávek plynu směrem na západ.

V roce 2021 dovážela EU z Ruska 38 procent plynu pro potřeby průmyslu, vytápění domácností a výrobu elektřiny z plynu.

Pokud by Moskva nyní zastavila dodávky plynu, musel by region EU včetně Británie, ale bez Kypru, Malty a Pyrenejského poloostrova, v létě snížit poptávku o 459 terawatthodin (TWh). Do jednoho roku by tak skončila s prázdnými zásobníky. Institut přitom zohlednil větší množství plynu z Norska a zvýšení dodávek zkapalněného zemního plynu (LNG) v Nizozemsku a Německu.

Pokud by bylo cílem udržet v příštích 12 měsících zásoby plynu na současné úrovni 33 procent, činilo by nezbytné snížení poptávky 790 TWh, uvedl institut EWI. To představuje 18 procent celkové poptávky v období od listopadu do dubna, kterou EWI vyčíslila na 4446 TWh. Záleží však na tom, jak chladná bude zima.

Německo, které má největší skladovací kapacitu v Evropě, podepsalo zákon, podle nějž mají být zásobníky naplněny z 80 procent do 1. října, kdy začíná zimní sezona.

Témata:  Německo zemní plyn

Související

Aktuálně se děje

22. listopadu 2024 12:55

Kolik to stálo? Král Karel III. a dvě miliardy utracené po smrti Alžběty II.

Když v září 2022 zemřela všemi milovaná královna Alžběta II., tak v Británii nezavládlo bezvládí. Trůnu se ujal její syn Charles pod panovnickým jménem Karel III. Na oficiální korunovaci si však musel počkat až do května 2023. Stejně jako si britští daňoví poplatníci museli do těchto dní počkat na účet za korunovaci. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy