Od začátku nynější pandemie se v Německu koronavirem nakazilo 4,53 milionu lidí, 95.485 z nich zemřelo. Za posledních 24 hodin se smrtelná bilance zvýšila o 126, před týdnem RKI evidoval 67 nových úmrtí.

Počet hospitalizovaných s covidem-19 v sedmidenním úhrnu v přepočtu na 100.000 se dnes zvýšil na 3,31 ze středečních 3,07. Tato hodnota byla nejvýše okolo loňských Vánoc, a to na asi 15,5. Tento ukazatel je v současnosti klíčový pro případné zavádění protiepidemických opatření, nicméně i kvůli velkým rozdílům mezi jednotlivými regiony nebylo na celoněmecké úrovni stanoveno, jakou hodnotu je nutné považovat za kritickou.

Šéf německé asociace nemocnic (DKG) Gerald Gass varoval, že pokud bude nepříznivý vývoj pokračovat, budou zdravotnická zařízení nucena zvažovat omezení plánované péče. "Nacházíme se v kritické fázi pandemie. Pokud se vše bude vyvíjet stejně dál, budeme mít za dva týdny na jednotkách intenzivní péče 3000 pacientů," řekl Gass mediím ze skupiny RND. Vůbec největší obsazenost zažily německé jednotky intenzivní péče letos v lednu, kdy se staraly o 5700 pacientů.

Rychlý rozmach infekce zažívá i Rakousko, kde dnes podruhé v řadě denní bilance nových případů nákazy překonala hranici 4000. Jde o nejvyšší čísla za poslední téměř rok, více nakažených bylo naposledy loni v listopadu. V nemocnicích je aktuálně 1289 lidí s covidem-19, z toho 265 na jednotkách intenzivní péče. Rakousko přitom navázalo zpřísňování restrikcí právě na počet těžkých případů covidu-19 a další opatření přibudou ve chvíli, kdy počet pacientů na JIP překročí tři stovky.

Česká republika, která má o bezmála dva miliony obyvatel více než Rakousko, dnes ohlásila 5824 nových případů za poslední den. Na 100.000 obyvatel připadá v posledních sedmi dnech 270 nakažených. V nemocnicích je hospitalizováno téměř 1300 lidí.