Dosavadní pravidla sice umožňují spolkovým zemím získat více vakcín, než na jaký mají podle lidnatosti nárok, takový postup byl ale výjimečný a byl omezen. V uplynulých měsících takto více dávek dostaly regiony v Sasku, Bavorsku a Durynsku kvůli epidemické hrozbě, kterou až do jara představovala pro Německo Česká republika. Obdobně dodatečné vakcíny obdržely Sársko a Porýní-Falc kvůli vysokému výskytu mutací koronaviru ve francouzském pohraničí.

Přerozdělování vakcín má v Německu na starosti spolková vláda, v kompetenci spolkových zemí je pak samotné očkování. Spolková vláda také zpět přebírá očkovací látku, kterou regiony nespotřebují. To se aktuálně týká přes 850.000 dávek vakcíny od společnosti AstraZeneca. O tento preparát vzhledem k výskytu několika případů mozkové žilní trombózy není v Německu zájem. Německá vláda pak chce podle informací magazínu Der Spiegel přebytkové dávky nabídnout zdarma třetím zemím.

V Německu s 83 miliony obyvatel dostalo nejméně jednu dávku vakcíny proti covidu-19 takřka 62 procent lidí, jak uvádí Institut Roberta Kocha (RKI). Tato instituce, která je hlavním německým úřadem pro potírání a prevenci chorob, pak jako plně očkované eviduje 43,5 milionu lidí, což je více než 52 procent populace.

Nejrychleji očkování podle statistik postupuje na západě země, v Sársku má nejméně jednu dávku skoro 68 procent lidí. Naopak na východě je zájem menší, například v Sasku dostalo nejméně jednu dávku 52 procent lidí.