Lauterbach se v projevu před hlasováním snažil poslance přesvědčit, že povinné očkování osob starších 60 let je tou nejlepší cestou, jak se připravit na možnou podzimní vlnu pandemie. "Nesmíme si zvyknout na to, že každý den umírá 200 či 300 lidí," řekl Lauterbach o aktuální bilanci úmrtí nakažených.

Spolkový sněm ale Lauterbachův apel nevyslyšel a návrh všeobecné očkovací povinnosti odmítl 378 hlasy. Pro povinnou imunizaci se vyslovilo 296 poslanců a devět dalších se hlasování zdrželo.

"Jediný návrh zákona, který by zavedl všeobecnou očkovací povinnost, právě ztroskotal. Je to důležité rozhodnutí, neboť na podzim bude boj s koronou mnohem těžší," napsal na twitteru Lauterbach v reakci na neúspěch. Ministr opakovaně varuje, že covid není žádné nachlazení a že 90 procent obětí je z řad lidí starších 60 let.

Nejhlasitěji proti možnému povinnému očkování vystupovala v parlamentu protiimigrační Alternativa pro Německo (AfD), která bývá označována jako populistická až krajně pravicová. "Povinné očkování je nejen krajně protiústavní, ale je to i totalitní přezíravost a ponížení jednotlivců," řekla spolušéfka poslanecké frakce AfD Alice Weidelová.

Expert pro oblast zdravotnictví opoziční konzervativní unie CDU/CSU Tino Sorge kompromisní návrh označil za nedůvěryhodný, neboť se k němu přiklonili i poslanci dříve prosazující povinné očkování od 18 let. Liberál Wolfgang Kubicki, který předložil k hlasování vlastní návrh o dobrovolnosti očkování a podpoře kampaně o výhodách imunizace, řekl, že nutit občany k vakcinaci není právně a sociálně politicky zdůvodnitelné. Poukázal na to, že současná koronavirová varianta omikron vyvolává mírnější průběh nemoci. Lauterbach na to odpověděl, že nelze předvídat, jak koronavirus bude dále mutovat.

Poslanci odmítli i návrh, který předložil Kubicki. Zamítnut byl také návrh AfD, který rovněž odmítal povinné očkování, a to i zdravotníků. Unie CDU/CSU jako alternativu nabídla vytvoření očkovacího registru a možné postupné zavádění vakcinační povinnosti podle epidemického vývoje. I tuto možnost Spolkový sněm odmítl.

S kompromisem tento týden přišla skupina vládních poslanců sociální demokracie (SPD), Zelených a liberálních svobodných demokratů (FDP), aby se na poslední chvíli pokusila sjednotit zastánce povinného očkování. Toto řešení sloučilo dva původní návrhy, které žádaly povinné očkování od 18 let a od 50 let. Kompromis počítal s tím, že v případě špatné epidemické situace by mohl parlament na podzim očkovací povinnost rozšířit od 18 let. Možné bylo povinnou vakcinaci i zcela odvolat, pokud by proočkovanost populace byla do léta dostatečně vysoká.

V 83milionovém Německu bylo dosud plně očkováno 76 procent lidí, posilující dávku pak má 58,9 procenta. U starších 60 let je základní proočkovanost 88,8 procenta, posilující dávku má 79,1 procenta.