reklama

"Aktuální epidemická čísla jsou důvodem k radosti, neznamenají ale, že můžeme v ostražitosti polevit," řekl Lauterbach. V Německu s 83 miliony obyvatel se za posledních sedm dní v přepočtu na 100.000 obyvatel nakazilo covidem zhruba 346 lidí. "Sedmidenní incidence klesá, vrchol letní vlny je za námi," uvedl.

Podle Lauterbacha lze očekávat, že na podzim se situace opět zhorší. "Dobrou zprávou ale je, že od konce září by mělo být k dispozici upravené očkování," uvedl. Upravená vakcína bude lépe přizpůsobena aktuální dominantní variantě omikron. Lauterbach opět vyzval seniory a další ohrožené skupiny ke čtvrté dávce vakcíny, která by měla zvýšit jejich ochranu před nákazou.

Ministr zdravotnictví před novináři opět hájil připravovanou novelu zákona o potírání infekčních chorob, která německým regionům umožní od října do Velikonoc nařídit opětovné nošení roušek v obchodech, úřadech, restauracích a dalších vnitřních prostorách. "Nařízení o rouškách nebude nijak vázáno na sedmidenní incidenci. Spolkové země se budou moci rozhodnout samy," řekl.

Výjimku z nošení roušek v restauracích či volnočasových zařízeních ale budou mít ti, jejichž očkování není starší než tři měsíce. Podle Lauterbacha je totiž ochrana očkovaných v tomto období největší. Právě zamýšlené výjimky jsou kritizovány nejen opozicí, ale i některými představiteli vládních stran. Vytýkáno návrhu mimo jiné je, že bude obtížně kontrolovatelný, což Lauterbach odmítá. Uvedl, že kvůli tomu bude upravena koronavirová aplikace, kde bude nárok na výjimku okamžitě patrný díky zelenému podbarvení.

V Německu nyní z hlavních karanténních opatření platí povinné nošení roušek v prostředcích hromadné dopravy a také ve zdravotnických zařízeních.