reklama

Scholz má podle zdrojů na příští rok v plánu nové půjčky minimálně za 95 miliard, ale ne za více než 100 miliard eur. Začátkem tohoto měsíce zdroj agentury Reuters uvedl, že Scholz v návrhu rozpočtu na příští rok počítá s novým zadlužením v objemu minimálně 80 miliard eur.

Pandemie covidu-19 uvrhla německou ekonomiku do hluboké recese. Vláda proto přišla s řadou opatření na pomoc podnikům i spotřebitelům, kvůli kterým si v letošním roce hodlá vypůjčit rekordních 218 miliard eur. To si vyžádalo pozastavení platnosti takzvané dluhové brzdy zakotvené v ústavě, podle které nesmějí nové půjčky překročit 0,35 procenta hrubého domácího produktu (HDP).

Německo, které má největší ekonomiku v Evropě, v pololetí podle statistického úřadu Destatis hospodařilo s deficitem 3,2 procenta HDP. Tedy nad tříprocentním limitem stanoveným pravidly Evropské unie. Brusel ale toto pravidlo právě kvůli dopadům koronaviru dočasně zneplatnil, aby členským zemím umožnil přechodně se více zadlužit. V prvním pololetí loni mělo Německo rozpočtový přebytek, a to 2,7 procenta HDP, respektive kolem 46,5 miliardy eur.

Scholz minulý týden agentuře Reuters řekl, že plánuje výrazný růst zadlužení i v příštím roce, aby pokryl náklady na další opatření a na udržení hospodářského oživení. Odmítl však sdělit konkrétní částku.

Předpokládá se, že návrh rozpočtu na příští rok Scholz představí po zasedání kabinetu, které se uskuteční příští týden ve středu. Od roku 2022 je ministr odhodlán začít znovu respektovat dluhovou brzdu, připomíná agentura Reuters.

reklama