reklama

Žádné takové ale Německo nyní neeviduje. Rozvolnění mělo původně vstoupit v platnost až od středy, kvůli návaznosti na předchozí nařízení Německo zavedení nových podmínek o den uspíšilo.

Německo sice na počátku března s ohledem na všeobecně převažující koronavirovou variantu omikron vyřadilo všechny státy ze svého seznamu vysoce rizikových oblastí,v příjezdových podmínkách ale ponechalo pravidlo 3G. To vyžaduje o očkování (Geimpfte), doklad o prodělání infekce (Genesene), nebo negativní test (Getestete). Doklad nepotřebovaly jen děti do 12 let. Vyžadován nebyl ani na krátkodobé cesty, které nepřesáhly 24 hodin. Dneškem ale všechna vstupní opatření skončila.

Pro cestující ze zahraničí, tedy i pro Čechy, nadále platí, že pro příjezd do Německa nemusí vyplňovat digitální vstupní formulář.

Nové nařízení o karanténních podmínkách vstupu, které platí do 31. srpna, s karanténou počítá jen po příjezdu z oblastí s nebezpečnými variantami koronaviru. Takto ale Institut Roberta Kocha (RKI), který je hlavním německým úřadem pro boj s pandemií, žádnou zemi neoznačuje. To se ale v budoucnu může změnit. V této kategorii se v minulosti ocitla i Česká republika.

Další novinkou, na které se německá vláda dohodla, je přijímání všech dokladů o očkování proti covidu, které uznává Světová zdravotnická organizace. To v budoucnu po očekávaném zhoršení epidemické situace usnadní cestování lidem, kteří mají vakcíny od čínských či indických výrobců.

V Německu na konci března skončila prakticky všechna zásadní plošná karanténní omezení, v platnosti nadále zůstávají povinné roušky ve zdravotnických zařízeních a v hromadné dopravě.

Itálie od středy ruší povinnost mít covid pas při příjezdu ze zahraničí

Při cestách do Itálie nebude od středy nutné prokazovat se evropským covidovým certifikátem. Ministerstvo zdravotnictví totiž už neprodloužilo nařízení platné do konce května, uvedla dnes agentura ANSA. Lidé ze států Evropské unie tak mohou na Apeninský poloostrov cestovat jako v období před pandemií covidu-19, do poloviny června ale cestující na dálkových spojích musí nosit respirátory.

Řím na konci dubna zrušil povinnost pro cestující ze zahraničí vyplnit formulář, ve kterém informovali zdravotnické úřady o místě svého pobytu v zemi.

Itálie zrušila povinnost prokazovat se covidovým certifikátem v drtivé většině míst, na kterých v uplynulých měsících tato povinnost platila. Jednalo se například o restaurace, některé obchody a kanceláře či prostředky hromadné dopravy. Certifikát je nyní nutné předkládat jen v některých zdravotnických zařízeních.

Do poloviny června zůstává v platnosti povinnost nosit respirátor FFP2 na palubě dálkových spojů. Podle předchozího vyjádření úřadu pro civilní letectví ENAC se to týká i příletů do Itálie a odletů z ní. Italský tisk ale očekává, že ani tuto povinnost vláda neprodlouží.

Italská vláda chce oživit cestovní ruch, který kvůli covidu-19 zažil v posledních dvou letech propad. V zemi chyběli především zahraniční návštěvníci. Podle italské centrální banky činila jejich útrata v roce 2021 zhruba 21 miliard eur (518 miliard korun), v roce 2019 to bylo přes 44 miliard eur (zhruba 1,1 bilionu korun). Nad cestovním ruchem se ale vznáší v posledních měsících opět nejistota kvůli válce na Ukrajině.