Podle přepracovaného návrhu, který dnes představili ministr zdravotnictví Karl Lauterbach a zemědělství Cem Özdemir, brzy nebude držení marihuany v Německu trestné a obstarání této drogy bude legální. Schvalovací proces v parlamentu má začít ještě tento měsíc. Německo od roku 2017 umožňuje prodej konopí některým pacientům na předpis.

Německá vládní koalice chce umožnit držení až 25 gramů konopí, což podle DPA zhruba odpovídá třem polévkovým lžícím müsli, a z tohoto množství se dají ubalit desítky jointů. Legální má být také vlastní vypěstování až tří konopných rostlinek.

Kromě toho chce vláda umožnit pěstování a prodej drogy v neziskových "konopných klubech" s nanejvýš 500 členy platícími členské příspěvky. Ty budou moci jednotlivým zájemcům prodat "sedm semen nebo pět sazenic" pro vlastní výpěstky, vysvětlil Lauterbach. Dospělý člověk si tu bude moci koupit až 25 gramů marihuany za den a nanejvýš 50 gramů za měsíc. Členství ve více klubech nebude umožněno.

V druhém kroku německé úřady rovněž chystají regionální zkušební projekty prodeje konopí prostřednictvím "komerčních dodavatelských řetězců", řekl Lauterbach.

Původně plánované specializované obchody, v nichž měla být lehká droga na základě licence volně prodávána dospělým osobám jako v některých státech USA, zatím nevzniknou, protože to podle DPA narazilo na odmítnutí ze strany Evropské komise.

Představené základní návrhy jsou jen mezikrokem na cestě k zamýšlené legalizaci konopí. Ještě v dubnu má být první konkrétní návrh příslušného zákona předložen parlamentu.

reklama