Soud ve Frankfurtu nad Mohanem konstatoval, že muž, který je uváděn jen jako Franco A., připravoval závažný trestný čin ohrožující bezpečnost státu. Již na úvod procesu muž přípravu vraždy odmítl.

Podle prokuratury chtěl zabít politika, který se stavěl vstřícně k přijímání běženců. Zvažoval mimo jiné tehdejšího ministra spravedlnosti Heika Maase, někdejší místopředsedkyni Spolkového sněmu a nynější vládní zmocněnkyni pro kulturu Claudii Rothovou nebo bojovnici za lidská práva Anettu Kahaneovou. Z armádních skladů kvůli tomu ukradl munici a výbušniny a pořídil si také pistoli, kterou v lednu 2017 ukryl na toaletě vídeňského letiště. Tato zbraň pak vedla k jeho následnému zadržení.

I přes své krajně pravicové smýšlení muž unikal pozornosti armády. V roce 2015 na vrcholu uprchlické krize se vydával za běžence, aby mohl podat žádost o azyl. Podařilo se mu získat status syrského uprchlíka a úřady mu přidělily ubytování v běženeckém středisku v Bavorsku. Tuto falešnou identitu pak chtěl podle prokuratury využít k tomu, aby se odpovědnost za útok na politiky připsala migrantům.