"Frank-Walter Steinmeier je velice dobrý a vysoce vážený prezident, který měl v prvním volebním období o naši zem velké zásluhy," uvedli ve společném prohlášení spolupředsedové Zelených Annalena Baerbocková a Robert Habeck se spolušéfkami poslanecké frakce Katharinou Drögeovou a Brittou Haßelmannovou. Sociální demokraté následně sdělili, že je podpora Zelených Steinmeierovi těší.

Úmysl ucházet se o druhý mandát oznámil Steinmeier loni v květnu, kdy sdělil, že chce pomoci s obnovou země a společnosti postižené pandemií nemoci covid-19. Před pěti lety ho do prezidentské funkce vynesla podpora konzervativní unie CDU/CSU tehdejší kancléřky Angely Merkelové. Podle německých médií chtěla unie po prohraných zářijových parlamentních volbách Steinmeierovu znovuzvolení zabránit, pomoc si slibovala právě od Zelených. Protože Zelení vyslovili podporu Steinmeierovi, tak se již neočekává, že by CDU/CSU postavila vlastního protikandidáta.

Prezidenta v Německu volí Spolkové shromáždění, které tvoří 736 poslanců Spolkového sněmu a stejný počet zástupců spolkových zemí. Tento ústavní orgán, který se schází jen kvůli prezidentské volbě, bude o hlavě státu hlasovat v neděli 13. února. Propočet agentury DPA uvádí, že vládní koalice bude mít ve 1472členném shromáždění 776 hlasů, což je postačují pro zvolení hned v prvním kole. Pro první a případně druhé kolo je nezbytná absolutní většina, ve třetím kole pak zvítězí kandidát s nejvíce odevzdanými hlasy.