reklama

Ode dneška mohou na Slovensku znovu otevřít restaurace a jiné pohostinské podniky, vstup do nich je povolen lidem naočkovaným proti covidu-19 nebo po prodělání tohoto onemocnění. Epidemická situace se zlepšuje také v Česku.

O víkendu bylo v nemocnicích na pětimilionovém Slovensku hospitalizováno 2293 pacientů s covidem-19, tedy nejméně od 5. listopadu. Ve srovnání s vrcholem v nynější vlně koronaviru, který země zaznamenala na začátku prosince, to představuje pokles o více než třetinu. Téměř 84 procent ze zmíněného počtu pacientů nebylo podle ministerstva zdravotnictví vůbec naočkováno proti covidu-19 nebo má jen první dávku vakcíny. Slovensko se v EU dlouhodobě řadí ke státům s nejnižším podílem naočkovaného obyvatelstva.

V Česku počet pacientů s covidem-19 v nemocnicích klesl na nejnižší hodnotu od 3. listopadu.

Za neděli laboratoře odhalily na Slovensku 1328 nakažených, což je srovnatelný počet jako před týdnem. Loni v listopadu země opakovaně zaznamenala shodně i více než 10.000 nových zjištěných případů nákazy denně.

Slovensko na konci listopadu kvůli přetíženým nemocnicím vyhlásilo nouzový stav a zavedlo nové restrikce, které v praxi vyústily ve výrazné omezení nebo přerušení činnosti některých provozů, včetně hotelů a restaurací. V prosince pak vláda začala restrikce uvolňovat. Otevřít mohly například všechny prodejny, vstup do nich je povolen pouze očkovaným zákazníkům a lidem po prodělání covidu-19. Ve stejném režimu fungují od 25. prosince ubytovací zařízení, jejichž klienti navíc musejí předložit potvrzení o negativním výsledku testu na koronavirus.

Lidé naočkovaní proti covidu-19 a ti, kdo toto onemocnění v posledních 180 dnech prodělali, nově zase mohou zavítat do restaurací, kaváren a dalších pohostinských podniků. Ostatním zákazníkům mohou podnikatelé objednané jídlo a nápoje nadále pouze rozvážet nebo vydávat přes okénko.

V souvislosti s epidemickou situací platí na Slovensku večer a v noci zákaz vycházení s výjimkami. Příslušné usnesení vlády předpokládá, že platnost nařízení skončí v závěru tohoto týdne. Kabinet ho ale může prodloužit nebo omezení upravit.

Slovensko zatím nezaznamenalo rychlé šíření koronavirové varianty omikron, která v některých státech přispěla k vysokým přírůstkům nakažených.