Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Netanjahu schválil další jednání o příměří v Pásmu Gazy

Benjamin Netanjahu
Benjamin Netanjahu
Foto: Facebook

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu schválil další kolo jednání o příměří v Pásmu Gazy, které se uskuteční v Egyptě a Kataru. Tuto informaci veřejnosti sdělila jeho kancelář v pátek, a to několik dní poté, co se zdálo, že jednání byla pozastavena.

Kancelář premiéra uvedla, že Netanjahu udělil souhlas s "dalším kolem rozhovorů - v nadcházejících dnech - v Dohá a Káhiře, s pokyny pro postup jednání".

Od pondělí se Hamás a Izrael vzájemně obviňovali z toho, že nedokázali dosáhnout dohody, ačkoli Rada bezpečnosti OSN přijala rezoluci požadující "okamžité příměří". Katar, který působí jako zprostředkovatel, uvedl v úterý, že rozhovory stále pokračují, ale o jejich průběhu jsou jen málo informací.

Netanjahuova kancelář sdělila, že premiér vedl rozhovory se šéfem Mossadu Davidem Barnem, ale další podrobnosti nezveřejnila.

Válka začala 7. října, kdy Hamás zaútočil na Izrael, a přinesla si přibližně 1160 obětí na životech, většinou civilistů, jak uvádějí izraelské oficiální zdroje.

Izraelská armáda odpověděla ofenzívou proti Hamásu, při které zahynulo 32 623 lidí, převážně žen a dětí, uvádí ministerstvo zdravotnictví na území spravovaném Hamásem.

Palestinští militantní bojovníci unesli asi 250 izraelských a zahraničních rukojmích, a desítky z nich byly propuštěny během týdenního příměří v listopadu. Izrael odhaduje, že v Gaze stále zůstává přibližně 130 lidí, z nichž 33 jsou pravděpodobně mrtví - osm vojáků a 25 civilistů.

Témata:  Izrael Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy