Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Neurologické poruchy jsou hlavní příčinou zdravotních problémů ve světě

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Neurologické poruchy se staly hlavní příčinou zdravotních problémů ve světě. V roce 2021 je zaznamenaly u 43 procent světové populace. Vyplývá to ze studie, jejíž výsledky byly zveřejněny ve čtvrtek ve vědeckém časopise Lancet.

Studie provedená týmem z Institute for Health Metrics and Evaluation (IHME) se sídlem v Seattle zkoumala vliv 37 různých neurologických onemocnění na obyvatele 204 zemí a teritorií v období let 1990 až 2021.

Výsledky této studie, podle Jaimie Steinmetzové z IHME, potvrdily, že onemocnění nervové soustavy, jako jsou mozková mrtvice, migrény a demence, jsou v současné době hlavní příčinou zdravotních problémů. V roce 2021 jimi trpělo více než 3,4 miliardy lidí, což představuje 43 procent světové populace.

Steinmetzová zdůraznila, že výskyt těchto onemocnění se v posledním desetiletí zvýšil o 59 procent, což je důsledek stárnutí populace a jejího rychlého nárůstu.

V roce 2021 zemřelo více než 11 milionů lidí na následky některého z těchto 37 onemocnění. Nicméně, onemocnění srdečně-cévního systému zůstávala nadále hlavní příčinou úmrtí a v roce 2022 si vyžádala 19,8 milionu životů, jak uvedl IHME.

Steinmetzová pro AFP potvrdila, že hlavním důvodem, proč poruchy nervového systému předstihly srdečně-cévní onemocnění, bylo nedávné zařazení mozkové mrtvice do kategorie neurologických onemocnění Světovou zdravotnickou organizací.

Ve studii se také zkoumaly tzv. Disability-adjusted life years (DALY), což je ukazatel celkové ztráty let života v důsledku onemocnění. V roce 2021 lidstvo přišlo o více než 443 milionů let zdravého života, což představuje nárůst o 18 procent ve srovnání s rokem 1990.

Nejčastějšími příčinami byla mozková mrtvice, neonatální encefalopatie, migréna, demence včetně Alzheimerovy choroby, poškození nervů v důsledku cukrovky, meningitida a epilepsie.

Po zohlednění velikosti populace a jejího stárnutí ukazatel DALY a počet úmrtí na tato onemocnění klesl o přibližně jednu třetinu, jak vyplývá ze studie.

Vědci ve své zprávě zdůraznili potřebu účinné prevence, léčby a rehabilitace onemocnění nervové soustavy, aby se snížila jejich zátěž na zdraví populace.

Témata:  nemoci lékaři

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 7:08

Senát peníze pro Ukrajinu odhlasuje 23. dubna. Schumer: Buďte si jisti, že Amerika pomůže

Senát, tedy horní komora amerického Kongresu, se připravuje dokončit proces schvalování pomoci Ukrajině, Izraeli a Tchaj-wanu. Hlasování je naplánováno na úterý 23. dubna, uvedl vůdce senátní většiny Chuck Schumer.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy