reklama

"Musíme postupovat pomalu a obezřetně, abychom neudělali chybu a ochránili životy," řekl de Blasio. "Musíme být chytří," prohlásil Cuomo, který dlouhodobě varuje před další možnou vlnou nákazy.

Navzdory klesající tendenci pandemie ve státu, kde se v posledních dnech počet zemřelých pohybuje hluboko pod hranicí 200 za den, nechtějí místní úřady slíbit ani to, že se v září otevřou školy. Miliony rodičů tak zůstávají v nejistotě.

Cuomo stanovil sedm kritérií, která musí jednotlivé regiony nejhůře zasaženého státu v USA splnit, aby mohly začít navracet život do normálu. Patří mezi ně setrvale klesající počet hospitalizací, lidí na jednotkách intenzivní péče i nově potvrzených případů. Město New York však zatím řadu těchto cílů neplní.

Na jiných místech státu je však vývoj pozitivnější. Guvernér dnes oznámil, že na následky covidu-19 ve státu zemřelo dalších 132 lidí oproti 157 o den dříve. Setrvale také klesají počty hospitalizovaných a pacientů, kteří musí být napojováni na umělé dýchání. V pěti regionech z deseti, do nichž nespadají městské oblasti, je od nynějška znovu povoleno stavebnictví a výroba. New York také společně s okolním New Jersey, Delawarem a Connecticutem otevře příští víkend svoje pláže.

Cuomo však prohlásil, že má stále větší obavu ze vzácné zánětlivé nemoci, která se objevila u více než stovky dětí ve státě, které rovněž měly pozitivní nález na SARS-CoV-2 nebo na protilátky proti koronaviru. Tři z těchto pacientů zemřeli. Zprávy o vzácném syndromu podle něj svědčí o tom, že lidstvo viru zatím pořádně nerozumí, přičemž většina nových poznatků bývá negativní. Zmínil rovněž případy mladých lidí s prokázaným koronavirem, kteří zemřeli po mozkové příhodě.

Ve státu New York zemřelo po nákaze SARS-CoV-2 již více než 27.800 lidí, téměř třetina ze všech 86.744 obětí v USA. Spojené státy jsou nejhůře zasaženou zemí na světě, evidují již 1,43 milionu pozitivních případů od začátku pandemie.

reklama