reklama

Uzavření ekonomiky, které lidem neumožňovalo hledat si práci, ve druhém čtvrtletí drželo nezaměstnanost uměle nízko - na 23,3 procenta - ve srovnání s 29,1 procenta ve druhém kvartálu loni. Statistici v JAR vykazují jako nezaměstnané pouze ty osoby, které si práci aktivně hledají. Podle širší definice, kdy by se do údajů zahrnuli i ti, kteří hledání práce vzdali, by se míra nezaměstnanosti v minulém kvartálu vyšplhala na 43,1 procenta, uvedla agentura Reuters.

Nejvíce průmyslová ekonomika v Africe trpí extrémně vysokou mírou nezaměstnanosti už dlouho. Miliony lidí udržuje v chudobě a i po konci apartheidu v roce 1994 přispívá k udržení silných sociálních nerovností.

Jihoafrická republika se ocitla v recesi ještě předtím, než se v ní v březnu objevil první případ nákazy covidem-19. Země následně zavedla velmi přísná omezení. Ekonomika pak ve druhém čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 51 procent a oslabila už počtvrté po sobě. Prezident Cyril Ramaphosa oznámil, že tvorba pracovních míst se stane středobodem plánu na oživení hospodářství po pandemii.