Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Nezaměstnanost v JAR stoupla na rekordních 30,8 procenta

Jihoafrická republika
Jihoafrická republika
Foto: Pixabay

Míra nezaměstnanosti v Jihoafrické republice stoupla ve třetím čtvrtletí na rekordních 30,8 procenta. Dnes to sdělil tamní statistický úřad, podle nějž je údaj nejhorší od roku 2008, kdy se začal zveřejňovat. Špatný stav ekonomiky a tradičně vysokou míru nezaměstnanosti ještě zhoršila pandemie covidu-19.

Uzavření ekonomiky, které lidem neumožňovalo hledat si práci, ve druhém čtvrtletí drželo nezaměstnanost uměle nízko - na 23,3 procenta - ve srovnání s 29,1 procenta ve druhém kvartálu loni. Statistici v JAR vykazují jako nezaměstnané pouze ty osoby, které si práci aktivně hledají. Podle širší definice, kdy by se do údajů zahrnuli i ti, kteří hledání práce vzdali, by se míra nezaměstnanosti v minulém kvartálu vyšplhala na 43,1 procenta, uvedla agentura Reuters.

Nejvíce průmyslová ekonomika v Africe trpí extrémně vysokou mírou nezaměstnanosti už dlouho. Miliony lidí udržuje v chudobě a i po konci apartheidu v roce 1994 přispívá k udržení silných sociálních nerovností.

Jihoafrická republika se ocitla v recesi ještě předtím, než se v ní v březnu objevil první případ nákazy covidem-19. Země následně zavedla velmi přísná omezení. Ekonomika pak ve druhém čtvrtletí klesla ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 51 procent a oslabila už počtvrté po sobě. Prezident Cyril Ramaphosa oznámil, že tvorba pracovních míst se stane středobodem plánu na oživení hospodářství po pandemii.

Témata:  Jihoafrická republika

Související

Aktuálně se děje

17. září 2025 9:06

Dominik Duka odsloužil mši za Kirka. Přišla kritika, kardinál reaguje

Celým světem v minulém týdnu otřásla vražda aktivisty Charlieho Kirka. Zpráva rezonovala i v Česku, kde padlo rozhodnutí o konání zádušní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka, akce se nicméně stala terčem kritiky. Podle Duky bylo důležité upozornit, že lidé se k sobě nemohou takhle chovat. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Karel III. a Donald Trump

Experti: Britská královská rodina je pro Trumpa symbolem, po kterém touží od dětství

Při ceremoniálním přivítání Donalda Trumpa na jeho historicky druhé státní návštěvě Velké Británie je jasně vidět, jak moc ho přitahuje královský ceremoniál. Už v dětství, když mu bylo šest let, sledoval s matkou v New Yorku v televizi korunovaci královny Alžběty. Jeho matka, která se narodila ve Skotsku, byla tímto obřadem a vším, co s ním souviselo, doslova uchvácena.