Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihoafrické republice nařídil soud zatčení Putina, pokud by přijel summit

Vladimir Putin
Vladimir Putin
Foto: kremlin.ru

Jihoafrická republika by musela zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina, pokud by přijel na summit BRICS, rozhodl v pátek tamní soud. Na Putina je vydán zatykač Mezinárodního trestního soudu (ICC) kvůli únosům ukrajinských dětí. JAR má povinnost se rozhodnutím soudu řídit.

O rozhodnutí informoval server EWN. Na soud se obrátila největší opoziční strana Demokratické spojenectví, která chce přimět vládu jednat, pokud by Putin přijel na srpnový summit. Už před vydáním verdiktu vyšlo najevo, že jihoafrické ministerstvo spravedlnosti podstoupilo zatykač prokuratuře.

Kreml v tomto týdnu oznámil, že ruský prezident se na setkání zástupců zemí BRICS nedostaví. Zastoupí ho ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa dříve požádal ICC, aby nemusel Putina během summitu nechat zatknout.

Jihoafrická republika patří mezi více než 120 států, které mají povinnost zadržet každého, na koho byl vydán zatykač ICC po vstupu na své území. Zatykač na Putina byl vydán v březnu tohoto roku v souvislosti s podezřením na únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Ruský exprezident Dmitrij Medveděv uvedl v březnu, že jakýkoli pokus o zatčení Putina by se rovnal vyhlášení války Moskvě. Medveděv dříve zastával úřad prezidenta i premiéra a nyní je místopředsedou ruské bezpečnostní rady.

Témata:  Jihoafrická republika soudy Vladimír Putin

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy