O rozhodnutí informoval server EWN. Na soud se obrátila největší opoziční strana Demokratické spojenectví, která chce přimět vládu jednat, pokud by Putin přijel na srpnový summit. Už před vydáním verdiktu vyšlo najevo, že jihoafrické ministerstvo spravedlnosti podstoupilo zatykač prokuratuře.

Kreml v tomto týdnu oznámil, že ruský prezident se na setkání zástupců zemí BRICS nedostaví. Zastoupí ho ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa dříve požádal ICC, aby nemusel Putina během summitu nechat zatknout.

Jihoafrická republika patří mezi více než 120 států, které mají povinnost zadržet každého, na koho byl vydán zatykač ICC po vstupu na své území. Zatykač na Putina byl vydán v březnu tohoto roku v souvislosti s podezřením na únosy ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska.

Ruský exprezident Dmitrij Medveděv uvedl v březnu, že jakýkoli pokus o zatčení Putina by se rovnal vyhlášení války Moskvě. Medveděv dříve zastával úřad prezidenta i premiéra a nyní je místopředsedou ruské bezpečnostní rady.