Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Jihoafrická republika asi opustí struktury ICC, aby nemusela zatýkat Putina

Jihoafrická republika
Jihoafrická republika
Foto: Pixabay

Jihoafrická republika zřejmě vystoupí z Mezinárodního trestního soudu (ICC) kvůli zatykači na ruského prezidenta Vladimira Putina. Šéf Kremlu se totiž výhledově chystá do země vyrazit na summit sdružení BRICS.

Al Jazeera s odkazem na informace agentury AFP uvádí, že jihoafrický prezident Cyril Ramaphosa sdělil, že vládnoucí Africký národní kongres dospěl k závěru, že země by měla vystoupit ze struktur ICC.

Mezinárodní trestní soud v Haagu totiž minulý měsíc vydal zatykač na Vladimira Putina, který se má letos v JAR zúčastnit summitu BRICS, sdružení Brazílie, Ruska, Indie, Číny a právě Jižní Afriky. Země by ruského prezidenta jako součást struktur měla zadržet po vstupu na její území.

Ramaphosa sdělil nejnovější záměr na tiskové konferenci u příležitosti návštěvy finského prezidenta. ICC podle jihoafrického státníka neférově zachází s některými státy.

Témata:  Jihoafrická republika Vladimír Putin

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 18:45

Policie brzy uzavře případ Vrbětice. Rakušan řekl, že vyšetřování finišuje

Policie by v květnu mohla uzavřít vyšetřování explozí v muničních skladech ve Vrběticích. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) v nedělním vydání pořadu Otázky Václava Moravce potvrdil, že policejní vyšetřování finišuje. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy