Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Norské úřady nechaly kvůli lavinám evakuovat oblast na severu země

Lavina, ilustrační fotografie.
Lavina, ilustrační fotografie.
Foto: Pixmac

Norské úřady dnes rozhodly o evakuaci obyvatel severní části země poté, co se tam utrhlo několik lavin, které zabily čtyři lidi. Rozhodnutí se zakládá na doporučení Norského geotechnického institutu a týká se provincie Troms, uvedla na twitteru policie. Informovala o tom agentura AP.

Na vzdáleném severu Norska v pátek pod třemi lavinami zemřeli čtyři lidé, z toho dva turisté z Itálie a Slovinska, jeden další člověk byl vážně zraněn. Starostka blízké obce Anita Nyvollová zřídila krizový štáb a vyslala záchranné týmy, aby se postaraly o zbytek slovinské turistické výpravy. Všem lidem v regionu kvůli hrozícímu nebezpečí úřady rozeslaly textové zprávy s varováním, aby nevycházeli.

Z provincie Troms dnes přišla další dvě hlášení o lavinách. Sesuv půdy zasáhl jednu chatu, ve které v tu chvíli nikdo nebyl. Obyvatele dalších chat v oblasti policie evakuovala, uvedla norská stanice VG.

Počasí se dnes umoudřilo a na vrcholky hor svítí slunce, riziko sesuvů půdy je ale stále velké. Dobré počasí a vysoké riziko lavin jsou nejhorší kombinací, v horách dnes budou tisíce turistů, řekl stanici NRK starosta Lyngenu Dan-Håvard Johnsen.

Témata:  Norsko laviny

Aktuálně se děje

14. července 2024 17:59

Hamás vzdal snahu o příměří v Gaze. Jednání s Izraelem končí

Konec války v Pásmu Gazy se opět oddálil. Palestinské militantní hnutí Hamás v neděli oznámilo, že se stahuje z vyjednávání o příměří, informoval web France24. Hamás konstatoval, že je připraven obnovit jednaní ve chvíli, kdy Izrael prokáže, že skutečně stojí o uzavření dohody. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy